Hemorojaus gydymas
Kas yra hemorojus?
Hemorojus – tai patinusios/paburkusios kraujagyslės išangės viduje ar išorėje. Ši liga pasireiškia labai dažnai. Gydymą šeimos gydytojas ar koloproktologas parenka individualiai: gali būti medikamentinis, mažai invazinis ar net chirurginis.
Hemorojaus gydymas guminių žiedų ligatūrų metodu taikomas tuomet, kai medikamentinis gydymas yra neefektyvus. Tai minimaliai invazinis metodas, kurio metu hemorojinių mazgų pagrindai suveržiami guminiais žiedeliais – ligatūromis, kad būtų sustabdytas kraujo tekėjimas į hemorojinius mazgus.
Kodėl tai daroma?
Hemorojus dažniausiai gydomas natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, daug ląstelienos turinčia dieta, šaltais kompresais, sėdimosiomis vonelėmis, plius kombinuojant su vietinio poveikio specialiais kremais, tepalais ar žvakutėmis.
Jei prieš tai taikytos natūralios ir medikamentinės priemonės neveikia, niežėjimas, skausmas ir kraujavimas nesiliauja, tokio tipo hemorojaus gydymui tinkamas būdas – guminių žiedų ligatūrų metodas.
Jei jūsų šeimoje yra sirgusių storosios žarnos vėžiu, gydytojas, prieš siūlydamas guminių žiedų ligatūrų metodą ar kitą gydymo būdą, gali rekmeduoti atlikti storosios žarnos ištyrimą – kolonoskopiją.
Ar reikia pasiruošti hemorojaus gydymo procedūrai?
Prieš procedūrą būtinai praneškite gydytojui apie visus nereceptinius ir receptinius vaistus, kuriuos vartojate. Taip pat turėtumėte pasakyti apie visus vartojamus vaistažolių papildus.
Jei jums taikoma anestezija, kelias valandas prieš procedūrą taip pat gali tekti nevalgyti ir negerti.
Nors hemorojaus ligavimo procedūra paprastai yra nesudėtinga, saugumo dėlei būtų gerai, kad turėtumėte lydintį žmogų, kuris po procedūros (ypač jei taikoma anestezija) palydėtų Jus namo.
Kaip tai daroma?
Hemorojaus ligavimo procedūra paprastai atliekama ambulatoriškai, t. y. jums nereikės gulėti ligoninėje. Gydytojas gali atlikti šią operaciją net savo konsultacijų ar procedūriniame kabinete.
Tiesiosios žarnos paruošimui 15 min. prieš procedūrą bus taikoma valomoji klizma.
Jums pageidaujant bus suteikta bendrinė anestezija, jei nenorėsite – vietinė nejautra anestetiniu geliu.
Tada gydytojas į tiesiąją žarną įves anoskopą ir identifikuos, kiek yra hemorojinių mazgų, kuriuos reikia liguoti. Anoskopas yra mažas vamzdelis su šviesa jo gale. Tada pro anoskopą įkiš nedidelį įrankį, vadinamą ligatoriumi.
Gydytojas ligatoriumi prie hemorojinių mazgų pagrindo pritvirtins vieną ar dvi gumytes, kad nutrauktų kraujotaką juose. Vienos procedūros metu galima perrišti net 2-3 hemorojinius mazgus.
Hemorojaus mazgų ligavimo procedūra trunka iki 10-15 minučių.
Ko tikėtis po procedūros?
Po hemorojinių mazgų ligavimo procedūros hemorojiniai mazgai „nudžiūsta” ir nukrenta savaime. Tai gali užtrukti nuo vienos iki dviejų savaičių. Galite net nepastebėti, kad hemorojiniai mazgai tuštinantis pasišalino.
Kelias dienas po hemorojinių mazgų ligavimo galite jausti tam tikrus simptomus:
- Pilvo pūtimą
- Apatinės dalies pilvo maudimą
- Diskomfortą, maudimą išangės/tiesiosios žarnos srityje
- Gali užkietėti viduriai (gydytojas koloproktologas gali rekomenduoti vartoti vidurius laisvinančius vaistus, kad išvengtumėte vidurių užkietėjimo ir pilvo pūtimo)
- Kelias dienas po procedūros taip pat galite pastebėti kraujavimą. Tai visiškai normalu, tačiau jei kraujavimas nesiliauja po dviejų ar trijų dienų, turėtumėte kreiptis į gydantį koloproktologą pakartotinei konsultacijai.
Kokios galimos komplikacijos?
Hemorojinių mazgų gydymas guminių žiedų ligatūrų metodo yra mažai invazinė, greita, saugi ir palyginti neskausminga procedūra. Komplikacijų pasireiškia retai.
Galimos komplikacijos yra šios:
- infekcija
- karščiavimas ir šaltkrėtis
- kraujavimas tuštinatis
- šlapinimosi sutrikimai
Jei pastebėjote bet kurį iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją ar Jus gydantį koloproktologą.
Svarbu žinoti!
Vis atsikartojant hemorojaus simptomams (kraujavimas, uždegimas, skausmas, niežėjimas), guminių žiedų ligatūrų metotas gali būti veiksmingas gydymo būdas, kuris yra mažai invazinis, greitas, neskausmigas ir efektyvus. Tačiau gali prireikti kelių procedūrų, kad hemorojus visiškai išnyktų. Jei po kelių ligavimo procedūrų hemorojus vis dar išlieka, gali prireikti ir chirurginio gydymo.