Skydliaukės tyrimas

Skydliaukės ultragarsinis tyrimas, kitaip vadinamas skydliaukės echoskopija – informatyvus, neinvazinis skydliaukės ištyrimo metodas, leidžiantis detaliai įvertinti šios endokrininės liaukos dydį, formą, audinio struktūrą, papildomus židinius joje, židinių piktybiškumo požymius, nustatyti autoimuninio skydliaukės uždegimo (tiroidito) požymius.

Be to skydliaukės tyrimo metu taip pat atliekama kaklo limfmazgių echoskopija, įvertinamas jų dydis, lokalizacija, struktūriniai pakitimai. Šis tyrimas leidžia numatyti galimą kitų aplinkinių organų patologiją, kurios pasekoje ir atsiranda limfmazgių pakitimai.

Skydliaukės tyrimo metu naudojamas nedidelis ultragarso daviklis, ant kurio paviršiau užtepamas specialus gelis, būtinas aukšto dažnio garso bangoms sklisti iš daviklio į kūno audinius. Ultragasrsinis tyrimas neskleidžia radiacijos, todėl yra saugus. Stebimo organo vaizdas yra vertinamas „realiu laiku“, todėl patikimai įvertinami struktūriniai pokyčiai kitų organų atžilgiu, tiksliai nustatoma patologinių pakitimų vieta. Ultragarsinio tyrimo vertinamos ir kraujotakos ypatybės, kraujagyslių pratekamumas, kraujotaka skydliaukės mazguose.

Rezervuokite vizitą:

    Pateikus formą, Jūsų rezervacija dar nėra galutinai patvirtinta. Klinikos atstovas susisieks su Jumis dėl galutinio patvirtinimo.

    Dažniausiai užduodami klausimai

    Mums labai svarbu, kad kiekvienas pacientas žinotų skydliaukės echoskopijos tyrimo esmę ir suprastų jo teikiamą naudą, tad atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus:

    Kurioje kūno vietoje yra skydliaukė?

    Skydliaukė lokalizuota priekinėje kaklo pusėje ties vadinamuoju „Adomo obuoliu“. Sudaryta iš dviejų skilčių, sujungtų tarpusavyje plonu „tilteliu“, vadinamu sąsmauka. Skydliaukės atvaizdas ultragarsinio aparato ekrane primena drugelį išskėstais sparnais.

    Kodėl reikia tirti skydliaukę?

    Skydliaukė yra viena iš 9 endokrininių liaukų. Skydliaukės išskiriamų hormonų dėka reguoliuojama daug svarbių žmogaus organizmo funkcijų, įskaitant ir tokių kaip širdies susitraukimų dažnis. Labai dažnai skydliaukėje formuojasi įvairūs „guziukai“, mediciniškai vadinami mazgais. Apie 5-10 procentų atvejų šiuos mazgelius galima jausti čiuopiant pirštais kaklą. Kuo vyresnis žmogus, tuo didesnė tikimybė aptikti skydliaukės mazgus. Tačiau didžioji dauguma šių pakitimų neturi jokios įtakos skydliaukės funkcijai ir žmogaus sveikatai ir tik nedelė dalis yra linkę supiktybėti. Skydliaukės echoskopija puikus metodas tokiems pakitimams nustatyti.

    Kokia nauda iš skydliaukės ultragarsinio tyrimo?

    • Nustatyti, ar darinys kakle formuojasi iš skydliaukės audinio ar greta esančių struktūrų.
    • Pagal ultragarsinius požymius nustatyti, ar skydliaukės mazgas (-ai) yra labiau gėrybinio pobūdžio ar turi ir supiktybėjimo požymių. Jei įtariamas supiktybėjimas, pacientas nukreipiamas endokrinologo konsultacijai, biopsijos paėmimui ir histologiniam mazgo ištyrimui.
    • Anksčiau nustatytų skydliaukės mazgų dydžio, formos, galimų supiktybėjimo požymių vertinimas dinamikoje, po tam tikro rekomenduojamo laiko intervalo.
    • Įvertinti skydliaukės (jos likusio audinio) būklę po operacijos.

    Kaip pasiruošti skydliaukės echoskopijai?

    Specialaus pasiruošimo šis tyrimas nereikalauja.  Nuo kaklo nusiimkite papuošalus, kad netrukdytų gydytojui apžiūrėti jūsų kalą. Jei nešiojate kaklo įtvarą, jį prieš tyrimą taip pat reikės nusiimti.

    Kokia skyliaukės ultragarsinio tyrimo eiga?

    Gydytojas Jūsų paprašys atsigulti ant nugaros ir išriesti kaklą lyg žiūrėtumėte aukštyn – taip patogiau echoskopu vizualizuoti skydliaukę. Ultragarso daviklis patepamas specialiu geliu, kuris gali sukelti nemalonų pojūtį, tačiau yra būtinas kokybiškam ultragarso vaizdui išgauti. Gydytojas radiologas (echoskopuotojas) specialiu davikliu įvairių krypčių judesiais vedžios po kaklo zoną, kurioje lokalizuota šis nedidėlis endokrinis organas. Nenustebkite, kad procedūra trunka neilgai, vos 5-10 min. – tiek laiko prityrusiam specialistui tikrai pakanka detaliai įvertinti visus skydliaukės parametrus ir jos pakitimus.

    Kas paaiškins/interpretuos apie rastus pakitimus skydliaukės echoskopijos metu?

    Gydytojas radiologas/echoskopuotojas Jums pakomentuos apie nustatytus ultragarsinius skydliaukės pakitimus. Jei specialistui, atlikusiam procedūrą, kyla įtarimas, kad kuris nors skyliaukės mazgas yra supiktybėjęs, rekomenduos Jums kreiptis pas šios srities specialistą gydytoją endokrinologą. Svarbu paminėti, kad struktūriniai skydliaukės pakitimai (autoimuninio uždegimo vaizdas, mazgai) neatspindi skydliaukės funkcijos, todėl jei yra įtariamas skydliaukės veiklos sutrkimas, pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją endokrinologą, kuris atliks reikiamus kraujo tyrimus ir jei būtina paskirs tinkamą gydymą.

    Kokie yra skydliaukės tyrimo privalumai ir trūkumai?

    Privalumai:

    • Greitas, neinvazinis, labai informatyvus, neskausmingas tyrimas.
    • Šio tyrimo metu taip pat įvertinami kaklo limfmazgiai, kurių struktūriniai pakitimai, padidėjimas, skausmingumas leidžia įtarti aplinkinių organų patologiją bei padeda diagnozuojant ligas.

    Trūkumai:

    • esant sudėtingiems struktūriniams skydliaukės pakitimams, kurie susipina su aplinkiniais kaklo audiniais, ultragarsinio tyrimo metu ne visada payksta nustatyti „kas yra kas“.
    • Kartais po skydliaukės echoskopijos reikia atlikti patikslinančių radiologinių tyrimų, tokių kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT).

    Skydliaukės tyrimą atlieka

    Edita Variakojienė

    Gydytoja radiologė atliekanti pilvo organų, urogeninės sistemos, skydliaukės ir kitus echoskopinius tyrimus vyrams ir moterims.

    Edita Variakojienė

    Radiologė/Echoskopuotoja