Nosies ir nosiaryklės endoskopinis tyrimas

Nosies ir nosiaryklės endoskopinis tyrimas – tai procedūra, skirta apžiūrėti nosies ertmę iki nosiaryklės, sinusų atsivėrimo angas ir įvertinti visus matomus pakitimus. Procedūrą atlieka gydytojas specialistas otorinolaringologas (LOR). Gydytojas įveda endoskopą (ploną lankstų vamzdelį su kamera ir lempute) į nosies landas, detaliai apžiūri, nustato struktūrinius pakitimus, ligų požymius, o gautus duomenis naudoja atitinkamo gydymo paskyrimui. Tai viena pagrindinių sudedamųjų LOR gydytojo konsultacijos metu atliekamų procedūrų.

Rezervuokite vizitą:

  Mūsų pacientų atsiliepimai:

  Dažniausiai užduodami klausimai

  Mums labai svarbu, kad kiekvienas pacientas žinotų nosies endoskopijos tyrimo esmę ir suprastų jo teikiamą naudą, tad atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus:

  Ar rinoskopija yra tas pats, kas nosies endoskopija?

  Taip. Šie terminai yra sinonimai.

  Kas atlieka nosies, nosiaryklės endoskopiją?

  Nosies, nosiaryklės endoskopiją atlieka otorinolaringologas (LOR) – ausų, nosies ir gerklės gydytojas. Tai viena pagrindinių sudedamųjų LOR gydytojo konsultacijos metu atliekamų procedūrų.

  Kada atliekama nosies ir nosiaryklės endoskopija?

  LOR gydytojas dažniausiai atlieka nosies endoskopiją šiais atvejais:

  • Užgulusi ar užsikimšusi nosis.
  • Rinosinusitas (nosies ir sinusų uždegimas, infekcija).
  • Vargina nepaaiškinamas galvos skausmas.
  • Skauda veidą virš akių ar aplink sinusus.
  • Dažnai kraujuoja iš nosies.
  • Nustatyti, ar nėra nosies polipų.
  • Nustatyti nosiaryklės navikams.
  • Kai dingsta ar susilpnėja uoslė.
  • Kai įtariamas likvoro (smegenų skysčio) nutekėjimas į LOR organus (dažniausiai po galvos traumos).

  Nosies endoskopija taip pat naudojama atliekant tam tikras procedūras:

  • Imant sinusų sekretą ištyrimui bakteriniam sukekėjui nustatyti ar audinių mėginį (biopsiją).
  • Šalinant svetimkūnius vaikams ar suaugusiems iš nosies ertmės.
  • Gydant sinusitą, nosies polipus, navikus.

  Kaip pasiruošti nosies ir nosiaryklės endoskopijai?

  Nosies ir nosiaryklės endoskopiniam tyrimui nereikia jokių specialių pasiruošimo priemonių. Kartais tyrimą atliekantis LOR gydytojas gali nurodyti, ar prieš nosies endoskopiją reikia atlikti papildomus tyrimus. Asmenys, vartojantys kraują skystinančius vaistus, turėtų apie tai pranešti gydytojui prieš tyrimą. Retais atvejais prieš endoskopinį tyrimą gali tekti nutraukti kraują skystinančių vaistų vartojimą.

  Ko tikėtis nosies ir nosiaryklės endoskopinio tyrimo metu?

  Įprastai nosies ir nosiaryklės endoskopinis tyrimas vyksta sėdimoje padėtyje. Pirmiausia, kad tyrimas sukeltų kuo mažesnį diskomfortą, gydytojas išvalo nosies ertmes ir gali papurkšti vietinio anestetinio tirpalo, kuris nujautrina gleivinę. Gali būti naudojami vietiniai nosies gleivinės paburkimą mažinantys vaistiniai preparatai, taip palengvinant endoskopo judėjimą nosies landose. Vėliau gydytojas įveda endoskopą į nosį ir patikrina nosies landas, sinusų kanalus, ryklę, balso lyšį, balso stygas. Patikrinus vieną nosies pusę, procedūra kartojama kitoje pusėje. Jei reikia, imamas pasėlis mikrobiologiniam ištyrimui ar biopsija bei siunčiama ištyrimui į laboratoriją.

  Ar nosies ir nosiaryklės endoskopija yra skausminga?

  Nosies ir nosiaryklės endoskopijos metu skaudėti neturėtų, tačiau gali būti jaučiamas spaudimo jausmas nosyje. Supurkštas gleivinę nujautrinantis purškiklis gali sukelti užtirpimą burnoje, gerklėje bei nosyje, taip pat gali būti juntamas nemalonus, kartus skonis. Užtirpimas turėtų praeiti per 30 min. Po endoskopijos gali šiek tiek skaudėti ar perštėti nosies ir gerklės srityje. Šis pojūtis įprastai išnyksta per 1-2 dienas.

  Kiek laiko trunka nosies ir nosiaryklės endoskopinis tyrimas?

  Įprastai tyrimo trukmė yra 1-2 minutės.

  Kokių nurodymų laikytis po nosies ir nosiaryklės endoskopinio tyrimo?

  Dėl supurkštų vaistų jaučiamo užtirpimo, reikėtų bent valandą po tyrimo vengti valgyti bei gerti.
  Endoskopiją atlikęs LOR gydytojas informuos, jei reikės laikytis papildomų nurodymų.

  Svarbu laikytis otorinolaringologo nurodytų rekomendacijų dėl tolimesnio stebėjimo bei gydymo. Jei reikia, tyrimą atlikęs LOR gydytojas jus užregistruos sekančiam vizitui, kad įvertintų gydymo efektyvumą.

  Ar nosies ir nosiaryklės endoskopija yra saugus tyrimas?

  Įprastai nosies ir nosiaryklės endoskopija yra saugus tyrimas. Retai gali pasitaikyti tokios komplikacijos, kaip:

  • Neigiamos reakcijos į vaistųs, purškiamus gleivinės nujautrinimui, kurie sukelia gleivinės užtirpimą.
  • Sąmonės netekimas (kaip alergijos išraiška arba jei žmogus labai jautrus, jaučia didelę baimę).
  • Kraujavimas iš nosies.

  Konkretūs rizikos veiksniai priklauso nuo tam tikrų aplinkybių, kaip amžius, gretutinės ligos, alergijos, vartojami medikamentai. Dėl to yra būtina pasikonsultuoti su gydytoju prieš atliekant endoskopinį  tyrimą, informuoti apie vartojamus medikamentu (ypatingai apie kraują skystinančius vaistus), anksčiau patirtas alergines reakcijas.

  Ar nosies ir nosiaryklės endoskopija gali sukelti infekciją?

  Pati endoskopinė procedūra yra saugi, instrumentai apruošiami aukšto lygio dezinfekcinėmis medžiagomis. Tačiau retais atvejais, kuomet tyrimo metu įvyksta gleivinės traumatizacija (dėl anatominių pakitimų, imant biopsiją, esant ryškiam alerginiam fonui), gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis, pykinimas ar kiti infekcijos požymiai. Tokiu atveju rekomenduojama nedelsiant kreiptis pas gydytoją.

  Kada atlikus nosies ir nosiaryklės endoskopinį tyrimą tikėtis atsakymo?

  LOR gydytojas bendros apžiūros ir endoskopinio tyrimo metu gautus duomenis su pacientu aptaria iš kart po ištyrimo. Jei reikia, gydytojas gali nukreipti atlikti daugiau tyrimų, pvz.: kompiuterinę tomografiją.

  Kada kreiptis pas gydytoją pakartotinai?

  Kreipkitės į jus gydantį LOR gydytoją kilus papildomiems/neaptartiems klausimams, jei atsirado nemalonūs šalutiniai reiškiniai po endoskopinio tyrimo, sukarščiavote ar atsirado kiti nerimą keliantys simptomai.