Kapsulinė endoskopija
Kapsulinė endoskopija – tai procedūra, kurios metu mažyte bevielio ryšio kamera daromos virškinamojo trakto nuotraukos. Kapsulinės endoskopijos kamera įmontuota vitamino dydžio kapsulėje, kurią nuryjate. Kapsulei keliaujant per virškinamąjį traktą atliekama tūkstančiai nuotraukų, perduodamų į įrašymo įrenginį, kurį nešiojate ant diržo aplink juosmenį.
Kapsulinė endoskopija padeda gydytojams pamatyti plonosios (taip pat ir storosios) žarnos vidų – sritį, kurią nelengva pasiekti atliekant tradicines endoskopines procedūras (gastroskopiją, kolonoskopiją). Atliekant tradicinę endoskopinę procedūrą (gastroskopiją, kolonoskopiją), ilgas, lankstus vamzdelis su vaizdo kamera priekinėje dalyje įvedamas per gerklę arba tiesiąją žarną. Šių tyrimų metu įvertinama tik labai nedidelė plonojo žarnyno dalis.
Rezervuokite vizitą:
Kalba mūsų pacientai:
Dažniausiai užduodami klausimai
Mums svarbu, kad kiekvienas pacientas suprastų kapsulinės edoskopijos tyrimo esmę ir teikiamą naudą.
Kokiais atvejais yra rekomenduojama atlikti kapsulinę endoskopiją?
Jūsų gydytojas gali rekomenduoti kapsulinės endoskopijos procedūrą šiais atvejais:
- Nustatyti kraujavimo iš virškinamojo trakto priežastį. Dažniausia kapsulinės endoskopijos atlikimo priežastis yra kraujavimo iš plonosios žarnos įtarimas.
- Diagnozuoti uždegimines žarnyno ligas (Krono ligą, opinį kolitą). Atliekant kapsulinę endoskopiją nustatomos uždegimo sritys plonajame ir storajame žarnyne.
- Diagnozuoti iki vėžinius ar vėžinius pakitimus. Endoskopinė kapsulė nesunkiai gali aptikti plonosios ir storosios žarnos gerybinius bei piktybinius navikus.
- Ištirti stemplę. Kapsulinė endoskopija taip pat yra patvirtintintas diagnostinis metodas norint įvertinti raumeninį vamzdelį, jungiantį burną ir skrandį (stemplę), nustatyti uždegiminius pakitimus, erozijas, opas, išsiplėtusias venas (varikozes), navikus.
- Įvertinti, ar nėra polipų. Žmonėms, kurie turi paveldimų sindromų, galinčių sukelti polipus plonojoje ar storojoje žarnoje, rekomenduojama kapsulinė endoskopija.
- Kaip patikslinantis tyrimas po rentgeno ar kitų vaizdinių tyrimų (MRT ar KT). Jei vaizdinių tyrimų rezultatai neaiškūs arba neįtikinami, gydytojas gali rekomenduoti atlikti kapsulinę endoskopiją, kad gautų papildomos informacijos ir pasirinktų tinkamą gydymo metodą.
Ar kapsulinė endoskopija yra saugi procedūra?
Kapsulinė endoskopija yra saugi procedūra. Vienintelė rimta komplikacija – kapsulės užstrigimas virškinamajame trakte. Tai reta komplikacija.
Rizika didesnė navikinių pakitimų atveju ar esant pažengusiai Krono ligai. Po pilo chirurginių operacijų (ypač atvirų) yra pilvaplėvės sąaugų susidarymo rizika, pro kurias endoskopinė kapsulė taip pat gali sunkiau praslinkti. Šiais minėtais atvejai Jus gydantis gydytojas, įvertinęs kapsulinės endoskopijos galimą naudą ir komplikacijų riziką, individualiai spręs šį tyrimą daryti ar ne.
Jei kapsulė numatytu laiku nepasišalino (pvz. dėl lėto žarnyno tranzito), tačiau nesukelia jokių simptomų, tam skiriama daugiau laiko. Tačiau esant žarnyno nepraeinamumo požymiams (pilvo skausmas, spazmai, vėmimas) kapsulė turi būti pašalinta. Priklausomai nuo to, kurioje žarnyno vietoje kapsulė įstrigo, gali būti atliekama endoskopija (gastroskopija ar kolonoskopija), kitu atveju – taikomas chirurginis gydymo metodas.
Kaip pasiruošti?
Prieš atliekant kapsulinę endoskopiją Jums reikės tinkamai paruošti/išvalyti žarnyną, kad tyrimas būtų kaip įmanoma informatyvus. Ruošdamiesi procedūrai griežtai laikykitės gydytojo ir klinikos personalo nurodymų. Nesilaikant, tyrimo metu gauti vaizdai dėl prasto žarnyno išvalymo gali būti nekokybiški ar net nevertintini.
Maistas ir vaistai
Kad kamera galėtų užfiksuoti aiškius Jūsų virškinamojo trakto vaizdus, likus mažiausiai 24 valandoms iki procedūros būsite paprašyti nevalgyti. Jei tyrimo tikslas įertinti plonajį ir kartu storąjį žarnyną, prieš kapsulinę endoskopiją reikės naudoti vidurius laisvinančius vaistus. Tyrimais įrodyta, kad žarnyno išvalymas pagerina endoskopinė kapsulės surinktų nuotraukų kokybę.
Kad nuotraukos būtų kuo kokybiškesnės, prieš kapsulinės endoskopijos tyrimą gydytojas gali paprašyti nustoti varoti nebūtinus medikamentus.
Kitos atsargumo priemonės
Daugeliu atveju atliekant šį tyrimą kasdienė žmogaus veikla nėra riboja. Rekomenduojama sunkiai fizikšai nedirbti, nekilnoti sunkų daiktų, intensyviai nesportuoti. Jei dirbate aktyvų darbą, paklauskite gydytojo, ar kapsulinės endoskopijos dieną galite grįžti į darbą.
Ko tikėtis?
Prieš procedūrą
Kapsulinės endoskopijos dieną jūsų sveikatos priežiūros komanda apžvelgs procedūrą.
Gydytojo kabinete būsite paprašyti apnuoginti viršutinę kūno dalį, kad prie pilvo būtų galima pritvirtinti kapsulinės endoskopijos įrenginį.
Ant specialaus diržo pritvirtintą įrašymo įrenginį nešiosite ant juosmens. Pilvo paviršiuje, ant odos, tam tikrose vietose tvirtinami sensoriai, parduodantys informaciją į įrašymo įrenginį.
Procedūros metu
Kai įrašymo įrenginys prijungtas ir paruoštas, endoskopinę kapsulę nuryjate užgerdami stikline negazuoto kambario temperatūros vandens. Galite jausti kapsulės slinkimą stemple, tačiau jai patekus į skrandį, šis jausmas iš karto dingsta.
Po kapsulės nurijimo tęsite savo įprastą dieną.
Rekomenduojama nedirbti fiziškai sunkių darbų, intensyviai nesportuoti, nešokinėti.
Po procedūros
Po endoskopinės kapsulės nurijimo palaukite dvi valandas ir vėl pradėkite gerti skaidrius skysčius. Praėjus keturioms valandoms, galite valgyti lengvus pietus ar užkandžius, nebent gydytojas lieptų kitaip.
Kapsulinės endoskopijos procedūra baigiama po aštuonių valandų arba kai po tuštinimosi tualete pamatysite endoskopinę kapsulę, priklausomai nuo to, kas įvyks anksčiau. Nuimkite pleistrus ir įrašymo įrenginį nuo juosmens, saugiai padėkiti į dėžutę ir laikykitės gydytojo nurodymų dėl įrangos grąžinimo. Kapsulę galite nuleisti į tualetą.
Baigus procedūrą, Jūsų organizmas endoskopinę kapsulę gali išstumti per kelias valandas arba po kelių dienų. Kiekvieno žmogaus virškinimo sistema yra skirtinga. Jei per dvi savaites kapsulės tualete nepamatysite, kreipkitės į gydytoją. Gydytojas gali paskirti atlikti rentgeno nuotrauką, kad pamatytų, ar kapsulė vis dar yra Jūsų organizme.
Kokie rezultatai?
Kapsulinės endoskopijos metu kamera atlieka tūkstančius spalvotų nuotraukų. Į registratorių įrašyti vaizdai perkeliami į kompiuterį, apdorojami specialia programine įranga, kuri sujungia vaizdus ir sukuria video įrašą. Gydytojas, padedant programinėje įrangoje įdiegtam dirbtiniam intelektui, žiūrėdamas vaizdo įrašą, ieško pakitimų Jūsų virškinamajame trakte.
Kapsulinės endoskopijos rezultatų gavimas gali užtrukti nuo kelių dienų iki savaitės ar ilgiau. Tuomet gydytojas susisieks su Jumis ir informuos apie gautus rezultatus ir jų išvadas.
Kapsulinę endoskopiją atlieka
Gediminas Šemeklis
Gastroenterologas
Andrius Kederys
Gastroenterologas