SIBO kvėpavimo testas
SIBO (Plonųjų žarnų bakterijų išvešėjimo sindromas) atsiranda tuomet, kai plonosiose žarnose išveša per daug bakterijų, kurios natūraliai randasi storajame žarnyne. Maistui iš skrandžio patekus į plonąsias žarnas, bakterijos ima „valgyti“ maistą ir dėl to gausiai išsiskiria dujos (vandenilio, metano, anglies dvideginio). Tai sąlygoja viso virškinamojo trakto veiklos sutrikimus.
Dažni simptomai yra pilvo pūtimas, diskomfortas, spazmai, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, gausus dujų išsiskyrimas, blogas burnos kvapas. Dėl šių skundų neretai diagnozuojama dirgliosios žarnos sindromas (DŽS), tačiau net iki 50% DŽS atvejų nustatomas SIBO.
Bendra informacija apie tyrimą:
Tyrimo trukmė: SIBO kvėpavimo testas trunka 2-3 valandas.
Tiriamųjų amžius: Suaugusieji ir vaikai vyresni nei 9 metai ir sveriantys daugiau nei 25 kg.
Rezultatai: iš karto po tyrimo.
Kas yra SIBO?
Rezervuokite vizitą:
Kalba mūsų pacientai:
Dažniausiai užduodami klausimai
Mums labai svarbu, kad kiekvienas pacientas žinotų SIBO kvėpavimo tyrimo esmę ir suprastų jo teikiamą naudą, tad atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus:
Kas yra SIBO?
SIBO (Small intestinal bacterial overgrowth) – plonųjų žarnų bakterijų išvešėjimo sindromas.
SIBO atsiranda tuomet, kai plonosiose žarnose išveša per daug bakterijų, kurios natūraliai randasi storajame žarnyne. Tai sąlygoja viso virškinamojo trakto veiklos sutrikimus ir įvairiausius nusiskundimus.
Kas sukelia SIBO?
SIBO gali atsirasti dėl daugelio skirtingų priežasčių. Pagrindinė priežastis – sutrikusi normali žarnų motorika. Dėl sulėtėjusios ir/ar nekoordinuotos plonųjų žarnų peristaltikos turinys jose slenka lėtai, užsistovi, ko pasekoje atsiranda tinkamos sąlygos bakterijoms daugintis. Žarnų peristaltikos (migruojančio motorinio komplekso) paskirtis yra stumti virškinamą turinį ir jame esančias bakterijas link storosios žarnos. Peristaltikos sutrikumus gali lemti daugybė įvairių priežasčių, tokių kaip apsinuodijimas maistu, diabetas, tam tikri vaistai, nervų pažeidimas, kasos ir kepenų ligos, tačiau dažnai priežastis lieka neaiški.
Kiti galimi SIBO atsiradimo rizikos veiksniai yra žemas skrandžio rūgštingumas (dėl ko su maistu ir gėrimais „suvalgyti“ mikrobai nėra sunaikinami), silpnas vožtuvas, atskiriantis plonąją žarną nuo storosios (šito pasekoje turinys su bakterijomis gali iš storosios žarnos lengvai patekti į plonąją žarną), taip pat po skrandžio mažinimo ar įvairių žarnyno operacijų, po žarnyno ar ginekologinių onkologinių ligų spindulinės terapijos, esant sąaugiminei žarnyno ligai ar sergant uždegiminėmis žarnų ligomis (Krono liga, opiniu kolitu).
Kaip atliekamas SIBO kvėpavimo testas?
SIBO nustatymui atliekamas vandenilio ir metano kvėpavimo testas. Tai paprastas ir neinvazinis tyrimas. Pradžioje pučiant orą tiesiai į dujų analizatorių nustatoma pradinė iškvepiamų dujų koncentracija. Vėliau jums bus duota išgerti specialaus tyrimui skirto tirpalo, po ko nustatytais laiko intervalais jūs būsite kviečiami į tyrimo kabinetą atlikti pakartotinius kvėpavimo mėginius. Tarp mėginių turėsite laisvo laiko, kurį galėsite panaudoti skaitant knygą, naršant internete, atsakinėjant elektroninius laiškus ar tiesiog mėgaujantis ramybės akimirkomis.
Kaip kvėpavimo testas gali pasakyti, kas vyksta mano žarnyne?
Jei jūsų plonajame žarnyne yra per daug bakterijų, jos ima „valgyti“ maistą vos tik jis atkeliauja iš skrandžio. Šio greito „valgymo“ rezultatas – gausus dujų, tokių kaip vandenilis ir metanas, išsiskyrimas. Šias dujas gamina išimtinai tik bakterijos, joks kitas mūsų kūno audinys ar organas šio proceso neatlieka. Šių dujų molekulės yra labai mažos, todėl lengvai praeina pro žarnų sieneles ir patenka į kraujotaką. Kai kraujas teka pro plaučius, įvyksta dujų apykaitos procesas, todėl jų koncentracijos gali būti išmatuojamos iškvėpimo metu.
Ar testai kur nors siunčiami įvertinimui?
Ne. „Gastrosveikata“ naudoja naujausią dujų analizatorių, kuriuo SIBO kvėpavimo mėginys atliekamas ir įvertinamas esamuoju laiku.
Ar galima SIBO nustatyti endoskopinio tyrimo metu?
Atliekant viršutinės virškinamojo trakto dalies endoskopinį tyrimą (ezofagogastroduodenoskopiją) galima pasiekti tik pradinę plonosios žarnos dalį. Tuo tarpų bakterijų perteklius gali būti ir pradinėje, ir vidurinėje, ir galinėje plonosios žarnos dalyje. Moksliniais tikslais buvo atliekami plonosios žarnos „sulčių“ pasėliai, paimti endoskopinio tyrimo metu, tačiau kasdieninėje praktikoje tai netaikoma, nes labai brangu, ilgai trunka ir yra didelė tyrimų paklaida.
SIBO kvėpavimo testo metu bakterijų perteklius gali būti nustatomas ir pradinėje, ir vidurinėje, ir galinėje plonosios žarnos dalyje.
Ar SIBO yra tas pats kas helicobacter pylori infekcija?
Ne. Helicobakter Pylori yra patogeninė (nedraugiška žmogui) bakterija, kuri pažeidžia pagrinde skrandį ir pradinę plonosios žarnos dalį. SIBO yra įvairių bakterijų, kurios normaliai randasi storajame žarnyne, išvešėjimas (perteklius) plonajame žarnyne.
Klinikoje mes taip pat atliekame įvairius H.pylori diagnostikos testus. Svarbu paminėti, kad šios bakterijos gydymas yra labai svarbus, žmonėms, turintiems nusiskundimų su virškinimu.
Kas atlieka kvėpavimo mėginį?
SIBO testas atliekamas bendrosios praktikos slaugytojos Rugilės Bankevičiūtės. Rugilė SIBO apmokymus praėjo Dubline (Airija) pas virškinamojo trakto fiziologijos specialistę Melissa Dooley.
Ar reikalingas gydytojo siuntimas?
SIBO kvėpavimo testas gali būti atliktas be gydytojo siuntimo. Testo atlikimui Jūs galite užsiregistruoti tiesiogiai užpildydami anketą šiame puslapyje, elektroniniu paštu ar telefonu.
Gydytojai konsultuojantys SIBO klausimais
Gediminas Šemeklis
Gastroenterologas
Andrius Kederys
Gastroenterologas
Evelina Sabonaitytė
Gydytoja dietologė