Kraujagyslių ultragarsinis tyrimas
Kraujagyslių ultragarsinis tyrimas – tai tyrimo metodas, kuomet panaudojant ultragarso bangas diagnozuojami arterijų ir venų susiaurėjimai/išsiplėtimai, kraujo krešuliai ir šių kraujagyslių trombozė („užsikimšimas“). Doplerinis ultragarsas – sudedamoji kraujagyslių echoskopijos dalis, specialus šio tyrimo režimas, kurio metu įvertinama kraujo tėkmė arterijose ir venose, jų greičiai bei kraujotakos kryptys. Ultragarsinio tyrimo metu nėra naudojama radiacija, todėl šis tyrimas neturi žalingo poveikio žmogaus sveikatai bei labai informatyviai leidžia įvertinti minkštuosius kūno audinius, ko padaryti neįmanoma rentgeno metu.
Rezervuokite vizitą:
Dažniausiai užduodami klausimai
Mums labai svarbu, kad kiekvienas pacientas žinotų kraujagyslių ultragarsinio tyrimo esmę ir suprastų jo teikiamą naudą, tad atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus:
Kas yra kraugyslių ultragarsinis tyrimas?
Tai neinvazinis ultragarso bangas naudojantis tyrimas, padedantis gydytojams diagnozuoti ligas ir vertinant pakitimus gydymo eigoje. Tai saugus ir neskausmingas tyrimas. Pasinaudojant ultragarso bangomis išgaunamas vidinių organų vaizdas kompiuterio ekrane. Ultragarsinis tyrimas kitaip vadinamas echoskopija. Tyrimo metu naudojamas specialiu vandeniniu geliu pateptas ultragarsinis daviklis. Aukšto dažnio garso bangos sklinda iš daviklio per gelį tiesiai į kūno audinius ir atsimušusios į skirtingo tankio ir struktūros organus, grįžta antgal į davilį. Šias grįžtančias į ultragarso daviklį bangas kompiuteris paverčia „gyvu“ vaizdu monitoriuje. Ultragarsinis tyrimas nenaudoja radiacijos, todėl yra visiškai saugus. Kadangi echoskopijos metu gaunamas vaizdas „realiu laiku“, tai labai padeda diagnozuoti randamų pakitimų lokalizaciją ir ryšį su aplinkinėmis kūno struktūromis. Ultragarsinio tyrimo metu vertinama kraujotaka tiriamuose organuose.
Doplerio ultragarsinis tyrimas yra specialus ultragarso režimas, kurio metu vertinama kraujotaka arterijose, venose ar patologiniuose dariniuose, nustatomi kraujo tėkmės greičiai, jų sutrikimai, kraujagyslių trombozė („užsikimšimas“), susiaurėjimai (stenozės) bei jų išsiplėtimai (aneurizmos, varikozės).
Kokia kraujagyslių ultragarsinio tyrimo nauda?
Echoskopija yra labai naudingas būdas mūsų kūno kraujotakos sistemos ištyrimui. Kraujagyslių ultragarsinis tyrimas naudojamas šiais atvejais:
- Padeda įvertinti organų ir audinių kraujotakakos ypatumus.
- Nustato kraujagyslių susiaurėjimus (stenozes) ir tokius patologinius pakitimus kaip aterosklerotinės plokštelės ar kraujo krešuliai (embolai), bei padeda sudaryti efektyvų gydymo planą.
- Šio tyrimo metu diagnozuojama giliųjų venų trombozė (GVT) kojose ar rankose.
- Padeda apsispręsti, ar žmogus yra tinkamas kandidatas tokiai procedūrai kaip angiografija (invazinis kontrastinis kraujagyslių tyrimas naudojant rentgeno spindulius).
- Įvertinant kraujagysles ir jų tinkamumą prieš persodinimo ar šuntavimo operacijas.
- Arterijų išsiplėtimui (aneurizmai) diagnozuoti.
- Venų išsiplėtimams (varikozėms) diagnozuoti.
Doplerinis ultragarsas leidžia gydytojui pamatyti ir įvertinti šiuos pakitimus:
- Kraujo tėkmės nutrūkimą, kurį sąlygoja kraujo krešulys – trombas.
- Kraujagyslės susiaurėjimą (stenozę) ar pilną „užakimą“ (okliuziją).
- Auglius ir įgimtas kraujagyslines malformacijas (anatomiškai nenormalius kraujagyslių susiformavimo variantus).
- Sumažejusią ar visai išnykusią kraujo tėkmę į tam tikrus vidaus organus, tokius kaip sėklidės ar kiaušidės.
- Suintensyvėjusią kraujotaką organuose ar audiniuose, kas, pavyzdžiui, gali atsitikti infekcijos, uždegiminio proceso metu.
Kaip pasiruošti kraujagyslių echoskopijai?
Specialaus pasiruošimo šis tyrimas nereikalauja. Tyrimo metu būsite paprašyti apnuoginti tiriamą sritį (kaklą, pilvą, rankas ar kojas). Jei tiriamos pilvo kraujagyslės, būtų gerai atykti į tyrimą nevalgius ir negėrus.
Jei ultragarsinis tyrimas atliekamas mažam vaikui, pasirūpinkite, kad vaikas jaustųsi kuo saugiau tyrimo metu: turėkite su savimi mėgstamų žaislų, kad nukreiptų vaiko dėmesį nuo gydytojo ir tyrimo bei pagreitintų ir palengvintų ištyrimą.
Kaip atliekamas kraujagyslių ultragarsinis tyrimas?
Tyrimas atliekamas gulimoje, stovimoje ar sėdimoje pozicijoje, taip, kad būtų kuo patolgiau ir tiksliau įvertinti kraujotakos pakitimus tiriamoje srityje. Gydytojas gali pakoreguoti jūsų kūno padėtį, kad būtų patogiau atlikti tyrimą. Ant tiriamo kūno paviršiaus bus užtepamas specialus vandens pagrindu pagamintas gelis, būtinas pašalinti oro tarpą tarp ultragarso daviklio ir kūno pairšiaus, kad ultragarso bangos galėtų sklisti į kūno audinius. Echoskopuotojas vedžios daviklį įvairiomis kryptimis siekdamas išgauti tinkamą apžiūrimos srities vaizdą.
Daviklio vedžiojimas tiriamoje zonoje paprastai nemalonių pojūčių nesukelia, tačiau kartais sritys, kurios yra patologiškai pakitusios, ypatingai apimtos uždegimo, gali būti skausmingos.
Doplerio ultragarsinis tyrimas atliekamas tuo pačiu davikliu. Doplerinio ultragarso metu girdėsite „pulsuojantį“ garsą, kuris keičiasi matuojant kraujo tėkmę kraujagyslėse.
Kai ištyrimas bus baigtas, galėsite nusivalyti gelį vienkartinėmis popierinėmis servetėlimis. Gelio likučiai greitai išdžiūsta, nepalikdami dėmių nei ant kūno, nei ant rūbų.
Kas paaiškins apie pakitimus, rastus echoskopijos metu?
Gydytojas radiologas/echoskopuotojas peržiūrės ultragarso vaizdus, atliktas nuotraukas, aprašys tyrimą, pateiks savo išvadas ir jas pakomentuos Jums. Gydytijas taip pat gali pateikti rekomendacijas dėl tolimesnio radiologinio ištyrimo tikslingumo/galimybių. Jums gali reikėti atlikti pakartotinę echoskopiją. Jei taip, gydytojas paaiškins, kodėl to reikia. Dažniausiai pakartotinis ultragarsinis tyrimas reikalingas stebint rastus pakitimus dinamikoje po taikyto gydymo, vertinant gydymo efektyvumą.
Kokia yra kraujagyslių echoskopijos nauda ar žala?
Nauda:
- Ultragarsas yra neinvazinis tyrimas (be adatų ar injekcijų).
- Tai neskausmingas tyrimo metodas, nors kartais gali būti nemalonu, kai gydytojas spaudažia ar liečia tiriamą kūno sritį.
- Echoskopija plačiai paplitęs, lengvai prienamas ir nebrangus tyrimo metodas.
- Echoskopijos metu nenaudojama radiacija, todėl tai ypač saugus tyrimo metodas.
- Ultragarsinis tyrimas puikus metodas minkštųjų audinių įvertinimui, ko neįmanoma atlikti rentgeno metu.
Pavojai: standartinės diagnostinės echoskopijos metu nenustatyta jokio pavojaus žmogaus sveikatai.
Kokie yra kraujagyslių ultragarsinio tyrimo ribotumai?
- Giliai kūno audiniuose esančias kraujagysles gerokai sunkiau įvertinti nei esančias arčiau kūno paviršiaus. Todėl neretai prireikia išsamesnių radiologinių tyrimų, tokių kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT).
- Didžiasias kūno kraujagysles ultragarsinio tyrimo metu įvetinti dažniausiai nesukelia problemų, tačiau smulkesnes – neretai sudėtinga.
- Kraujagyslių sukalkėjimai, kurie atsiranda aterosklerozės pasekoje, gali trukdyti tiksliam ultragarsiniam įvertinimui.
- Tiksliausiai ir išsamiausiai kraujagyslių ultragarsinis tyrimas atliekamas šioje srityje besispecializuojančio radiologo/echoskopuotojo rankomis.
Kraujagyslių echoskopiją atlieka
Edita Variakojienė
Radiologė/Echoskopuotoja