Gastroskopija
Gastroskopija (tikslus pavadinimas ezofagogastroduodenoskopija, trumpinys EFGDS) – yra medicininė procedūra, kurios metu naudojamas lankstus vamzdelis su kamera (gastroskopas) tam, kad būtų galima apžiūrėti viršutinę virškinamojo trakto dalį, įskaitant stemplę, skrandį ir dvylikapirštę žarną.
Priežastys, kodėl reikia atlikti gastroskopiją:
- Lėtinis ar stiprus rėmuo (GERL).
- Neaiškios kilmės pilvo skausmai.
- Ilgalaikis pykinimas ar vėmimas.
- Vėmimas su kraujo priemaiša ar kavos tirščius primenančiu turiniu.
- Tuštinimasis juodos spalvos išmatomis (melena).
- Neaiškus svorio kritimas.
- Anemija, kurios priežastis neaiški.
- Patvirtinti ar atmesti H.pylori infekciją, retesniais atvejais paimti pasėlį iš skrandžio H.pylori jautrumo antibiotikams nustatymui.
- Kraujavimo iš stemplės, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos stabdymas.
- Polipų šalinimas iš skrandžio.
- Ištirti dėl celiakijos, kitaip vadinamos gliutenine enteropatija. Glitimo netoleravimo tiksliausias ištyrimo metodas – biopsijos paėmimas iš dvylikapirštės žarnos.
Rezervuokite vizitą:
Dažniausiai užduodami klausimai
Mums labai svarbu, kad kiekvienas pacientas žinotų gastroskopijos tyrimo esmę ir suprastų jo teikiamą naudą, tad atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus:
Kaip pasiruošti gastroskopijai?
- Prieš procedūrą svarbu nevalgyti mažiausiai 6-8 valandas, kad skrandis būtų tuščias.
- Skysčių negerkite mažiausiai 4 val. iki procedūros.
- Praneškite gydytojui apie visus vartojamus vaistus ir sveikatos problemas.
- Jei vartojate kraują skystinančius vaistus, pasitarkite su šeimos gydytoju ar Jus konsultavusiu gastroenterologu (jei turėjote konsultaciją prieš atliekant gastroskopiją), ar nereikia vaistų vartojimą trumpam nutraukti.
Daugiau informacijos apie pasiruošimą gastroskopijai galite rasti mūsų gydytojų paruoštame straipsnyje „Kaip pasiruošti gastroskopijai?”
Kaip vyksta gastroskopija?
Gastroskopija atliekama klinikos endoskopinių procedūrų kabinete. Slaugytoja gali paprašys Jus nusiauti batus, atlaisvinti aptemptus drabužius, išsiimti dantų protezus, nusiimti akinius.
Jei pasirenkate sedaciją ar anesteziją:
Į rankos ar plaštakos veną bus įvestas kateteris, per kurį suleidžiama raminamųjų vaistų.
Jei pasirenkate vietinį anestetikų purškalą:
Įpurškiamas vietinis anestetikas, kuris nutirpdo gerklės nugarėlę. Tai sumažina pojūčius gerklėje, tačiau vis tiek gali atsirasti rijimo ir vėmimo refleksas. Tai natūrali reakcija, kai vamzdelis paliečia gerklės nugarėlę.
Procedūros eiga:
- Gulėsite ant kairiojo šono. Visos procedūros metu šalia bus slaugytoja, taikant anesteziją – ir gydytojas anesteziologas.
- Į burną tarp dantų įdedamas kandiklis, kad ji būtų šiek tiek praverta. Slaugytoja gali pirštais prilaikyti kandiklį jūsų burnoje, kad neiškristų procedūros metu.
- Endoskopas švelniai įvedamas per kandiklį į burną ir nuleidžiamas į skrandį. Gastroenterologas per endoskopo oro kanalą visos procedūros metu pučia orą, kad gerai matytų viso skrandžio sieneles ir gleivinę. Dėl to galite jausti pilvo pūtimą (skrandžio pilnumą), tačiau tai nėra skausminga.
- Procedūros metu dėl pučiamo į skrandį oro galite nevalingai gausiai atsiraugėti – tai normali reakcija, tačiau gydytojas gali paprašyti orą sulaikyti, kad galėtų kuo geriau apžiūrėti skrandžio vidų.
- Dažnu atveju paimami nedideli audinių mėginiai. Tai vadinama biopsija. Audiniai ištraukiami per darbinį endoskopo kanalą naudojant mažas biopsines žnyples.
Kiek trunka gastroskopija?
Standartinė diagnostinė gastroskopija trunka nuo 3 iki 10 minučių. Jei bus taikoma sedacija ar anestezija, visa procedūros eiga gali užtrukti iki 30 minučių.
Ar gastroskopija yra skausminga?
Procedūra paprastai nėra skausminga, tačiau gali sukelti diskomfortą ar pykinimą. Taikant sedaciją pacientai dažniausiai jaučia minimalų diskomfortą, o taikant anesteziją – pilnai miega ir nieko nejaučia.
Sedacija, anestezija arba vietinė anestezija: ką pasirinkti?
Gastroskopiją galite pasirinkti atlikti su:
- Vietiniu anestetikų purškalu, kuris nutirpdo jūsų gerklę.
- Sedacija, kurios metu būsite sąmoningi, į tyrimą reaguosite, tačiau jausitės mieguisti (apsnūdę), ramesni. Dažnu atveju po procedūros žmonės pamiršta, kas vyko procedūros metu.
- Anestezija, kurios metu dalyvauja gydytojas anesteziologas ir Jus trumpam, tačiau pilnai užmigdo: į tyrimą nereaguojate, nieko nejaučiage, „kietai“ miegate.
Vietinės anestezijos purškalo privalumai:
- Galite iš karto po procedūros vykti namo.
- Nereikia, kad jus palydėtų šeimos narys ar draugas.
- Galite patys vairuoti po procedūros.
- Galite grįžti į darbą po procedūros.
Jei pasirenkate sedaciją:
- Procedūros metu būsite sąmoningi, tačiau raminamasis vaistas jus atpalaiduos ir sumažins nerimą.
- Kiekvienas žmogus į sedaciją reaguoja skirtingai ir gali jausti skirtingo lygio mieguistumą.
- Gali būti, kad neprisiminsite procedūros ar pokalbių, vykusių jos metu.
Jei pasirenkate anesteziją:
- Procedūros metu miegosite ir nieko nejausite.
- Gastroskopijos metu anestezijai taikomi vaistai veikia greitai ir trumpai.
- Didžiausias komfortas tiek Jums, tiek procedūrą atliekančiam gastroenterologui pasiekiamas anestezijos metu.
Jei pasirenkate sedaciją ar anesteziją, turite susitarti, kad šeimos narys ar draugas jus parvežtų namo maždaug valanda po gastroskopijos.
Jei sunku apsispręsti, kurį variantą pasirinkti, prieš procedūrą pasitarkite su gastroskopiją atliekančiu gastroenterologu. Kartais pirmoji gastroskopijos patirtis nulemia, ką pasirinksite – su ar be sedacija/anestezija. Būna atvejų, kai gastroskopiją atliekantis gydytojas po procedūros žmogui pasako, kad šio procedūros be anestezijos jam daryti nereikėtų, nes labai netoleruoja tyrimo, sunkiai sulaiko orą ir dėl to vertinimas yra nepilnas, ribotas.
Kokios galimos komplikacijos gastroskopijos metu?
Diagnostinė gastroskopija yra saugi procedūra, komplikacijų pasitaiko itin retai. Tačiau kaip ir visų invazinių medicininių procedūrų, taip ir gastroskopijos metu, komplikacijų tikimybė egzistuoja.
Galimos komplikacijos:
- Gerklės skausmas ar diskomfortas po procedūros.
- Kraujavimas (po biopsijos paėmimo, polipektomijos).
- Infekcijos rizika.
- Stemplės, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos perforacija.
- Su sedacija/anestezija susijusę šalutiniai reiškiniai: alerginės reakcijos į vaistus, trumpalaikis galvos svaigimas, mieguistumas.
Visos išvardintos komplikacijos yra labai retos.
Kaip elgtis po gastroskopijos?
- Rekomenduojame likti klinikoje kol praeis sedacijos/anestezijos poveikis.
- Jei buvo taikyta tik vietinė anestezija lidokaino tirpalu, negerkite ir nevalgykite, kol nepajusite, kad dingo gerklės „užšalimo“ jausmas (dėl užspringimo pavojaus).
- Jei taikoma sedacija/anestezija, rekomenduojame turėti lydintį asmenį. Jei nėra galimybės atvykti su lydinčiu žmogumi, nusiteikite ilgiau pabūti klinikoje.
- Jei po gastroskopijos esant namie atsiranda stiprus pilvo skausmas, kraujavimo iš virškinamojo trakto požymiai, karščiavimas, kreipkitės į klinikos registratūrą ar vykite į artimiausią skubios pagalbos skyrių.
Kada sužinosiu rezultatus?
Vizualiai matyti pakitimai bus aptarti iš karto po procedūros, h.pylori ureazės testą įvertiname per 30 minučių, tačiau biopsijos rezultatai gali užtrukti iki dviejų savaičių. Gydytojas susisieks su jumis aptarti histologinio tyrimo (bei kitų atliktų laboratorinių tyrimų) rezultatų.
Ar galiu vairuoti po gastroskopijos?
Jei jums bus taikoma sedacija/anestezija, vairuoti transporto priemonę ar atlikti sudėtingas užduotis 2-6 valandas po procedūros draudžiama/griežtai nerekomenduojama. Sedacijos/anestezijos veikimo trukmė gali labai skirtis dėl skirtingų fiziologinių žmogaus savybių. Rekomenduojama, kad kas nors palydėtų jus namo.