Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra būklė, kai apatinis stemplės sfinkteris/raukas tinkamai neužsiveria ir skrandžio turinys, dažniausiai rūgštus, patenka atgal į stemplę. Šis sveikatos sutrikimas labai dažnas ir yra paplitęs net tarp 10 – 20% viso pasaulio gyventojų (dažniausiai vakarų šalyse). Tam tikro laipsnio refliuksas į stemplę, ypač po valgio, yra fiziologinis, t.y. normalus reiškinys, kuris žmogui jokių simptomų nesukelia, yra trumpalaikis ir nevyksta nakties metu. Tačiau gausesnis skrandžio rūgšties atsiliejimas į stemplę ir jos gleivinės dirginimas sukelia deginimo pojūtį epigastriume (duobutėje), už krūtinkaulio ar gerklėje. Rėmuo gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų ar ilgiau, ir dažnai pablogėja po maisto. Kas yra rėmuo žino beveik kiekvienas žmogus ir kartas nuo karto pavalgęs riebaus, aštraus, kepto ar greito maisto pajunta šią nemalonią būseną. Vis dėlto, jeigu rėmuo vis kartojasi porą ar daugiau kartų per savaitę – tai byloja apie gastroezofaginio refliukso ligą, sutrumpintai vadinamą GERL.
Gastroezofaginis refliuksas gali būti ne tik suaugusiems, tačiau ir vaikams. Taip pat GERL dažnas reiškinys nėščioms moterims. Didžiausią įtaką refliukso atsiradimui turi anatominiai apatinio stemplės rauko pokyčiai, gyvenimo būdo bei mitybos įpročiai. Taip pat gali pasireikšti kaip kitų ligų (pvz. opaligės) ar šalutinio vaistų poveikio išraiška.
Turinys
Refliukso simptomai
Dažniausi GERL simptomai yra:
- Rėmuo: deginimo jausmas/skausmas už krūtinkaulio epigastriumo srityje. Gali plisti net iki gerklės, rečiau – į krūtinės ląstą
- Skrandžio turinio atpylimas. Atsiranda rūgštus skonis gerklėje bei graužimas
Kiti simptomai yra:
- Lėtinis kosulys, astmos priepuoliai
- Užkimimas
- Krenkštimas
- Diskomfortas/sunkumas epigastriumo (duobutės) srityje
- Blogas burnos kvapas, liežuvio apnašos (ypač rytais)
Aliarmo simptomai:
- Naujai atsiradęs rėmuo vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms
- Kraujavimo iš virškinamojo trakto požymiai (vėmimas krauju ar su kraujo priemaiša, tuštinimasis juodu turiniu (melena), teigiamas slapto kraujavimo testas išmatose)
- Geležies stokos mažakraujystė
- Svorio kritimas
- Skausmingas ar apsunkintas rijimas
- Maisto užstrigimas
Esant šiems nusiskundimams, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ar gydytoją gastroenterologą.
Susisiekti su gastroenterologu
Kas sukelia GERL?
Pagrindinė anatominė prielaida GERL atsiradimui yra apatinio stemplės rauko nepakankamumas bei diafragmos stemplinės angos skrandžio išvarža (sutrumpintai hiatinė išvarža), kuomet dalis skrandžio išsiveržia aukščiau diafragmos – raumeninės pertvaros, skiriančios pilvo ertmę nuo krūtinės ląstos. Dėl šio anatominio defekto dingsta natūralus barjeras, atsiranda palankios sąlygos vykti gastroezofaginiam refliuksui. Tačiau toli gražu ne visi, kuriems diagnozuota hiatinė išvarža, serga GERL. Dažniausiai šalia veikia keletas provokuojančių veiksnių.
Veiksniai, skatinantys GERL:
- Prasta/nesubalansuota mityba
- Perteklinis alkoholio vartojimas
- Viršsvoris, nutukimas
- Nėštumas
- Rūkymas
- Pamaininis darbas
- SIBO
Refliukso atsiradimą paskatinti gali ir tam tikri maisto produktai:
- Citrusiniai vaisiai
- Šokoladas, saldumynai
- Gėrimai su kofeinu
- Riebus ir keptas maistas
- Česnakai ir svogūnai
- Mėta
- Aštrus maistas
- Pomidorai ir pomidorų padažas
Kaip refliuksas diagnozuojamas?
GERL pirmiausia diagnozuojama pagal šiai ligai būdingus tipinius simptomus (žr. aukščiau). Endoskopinis stemplės ir skrandžio tyrimas patvirtina arba paneigia GERL diagnozę. Esant neaiškiems atvejams, taip pat gali būti atliekmi detalesni tyrimai: stemplės/srkandžio rentgenas su bario kontrastu, 24 valandų stemplės pH metrija (rūgštingumo matavimas) ar stemplės manometrija (stemplės motorikos tyrimas), imamos biopsijos iš stemplės gleivinės diagnozės patikslinimui.
GERL pagal endoskopinio tyrimo pokyčius skirstomas į du tipus:
- GERL su stemplės uždegimu (ezofagitu), t.y. endoskopinio tyrimo metu randamos stemplės erozijos (paviršinės gleivinės žaizdelės)
- GERL be ezofagito, kuomet erozijų stemplėje endoskopinio tyrimo metu gydytojas nemato, tačiau žmogų vargina tipiniai simptomai.
Kaip gydyti GERL?
Jeigu Jums pasireiškia lengvi refliukso simptomai, pirmieji žingsniai, kuriuos turite atlikti, yra mitybos korekcija. Valgyti turėtumėte dažniau, bet mažesnėmis porcijomis, vengti rūgštingumą keliančių maisto produktų bei vengti kitų refliuksą provokuojančių veiksnių. Taip pat, patariama vengti nuskausminamųjų vaistų.
Lengvo refliukso malšinimui dažniausiai padeda nereceptiniai antiacidiniai vaistai. Jei simptomai ryškesni, efektyviausi vaistai yra protonų siurblių inhibitoriai (pvz. omeprazolis). Jei skiriamas gydymas per 4-8 savaites nepadeda – rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu.
Esant didelei hiatinei išvaržai ar detalesnių tyrimų metu nustačius ryškų skrandžio turinio refliuksą į stemplę, galimas ir operacinis išvaržos gydymo būdas. Vienas svarbių indikatorių, nurodančių, kad operacija padės ženkliai sumažinti refliukso simptomus yra tai, kad rūgštį slopinantys vaistai (omeprazolis ir kiti šios grupės preparatai) labai gerai ar visiškai panaikina refliukso simptomus. Jei šie vaistai veikia prastai ar visai neveikia – operacinio gydymo sėkmė abejotina, todėl rekomenduojama pasikonsultuoti su keliais specialistais prieš priimant sprendimą.
Refliukso dieta
Maistas, kurį valgome, neabejotinai turi įtakos skrandžio gaminamos rūgšties kiekiui. Tinkamo maisto pasirinkimas yra vienas pagrindinių veiksnių kontroliuojant refliuksą.
Yra pastebėta, kad individualiais atvejais kai kurie iš žemiau nurodomų maisto produktų gali padėti sušvelninti refliukso sukeltus simptomus.
Daržovės. Daržovėse yra mažai riebalų ir cukraus, jų pH dažniausiai šarminis, todėl padeda neutralizuoti skrandžio rūgštį. Tinkamas pasirinkimas galėtų būti brokoliai, šparagai, žiediniai kopūstai, žalios lapinės daržovės, bulvės, agurkai.
Imbieras. Imbieras turi natūralių priešuždegiminių savybių, tad yra gera ir natūrali rėmens bei kitų virškinimo trakto negalavimų gydymo priemonė. Norėdami palengvinti simptomus, galite pridėti tarkuotų arba supjaustytų imbiero šaknų į savo gaminamus maisto produktus, kokteilius arba gerti imbiero arbatą.
Avižiniai dribsniai. Pilno grūdo avižos yra puikus skaidulų šaltinis. Dieta, turinti daug skaidulų yra siejama su mažesne refliukso atsiradimo rizika. Kiti skaidulų šaltiniai yra viso grūdo duona bei pilno grūdo ryžiai.
Necitrusiniai vaisiai. Necitrusiniai vaisiai, įskaitant melionus, bananus, obuolius ir kriaušes, rečiau sukelia refliukso simptomus.
Liesa mėsa ir jūros gėrybės. Liesa mėsa, tokia kaip vištiena, kalakutiena bei žuvis ir jūros gėrybės, turi mažai riebalų, todėl sumažina refliukso simptomus.
Kiaušinio baltymas. Venkite valgyti kiaušinių trynius, nes juose yra daug riebalų.
Sveikieji riebalai. Sveikųjų riebalų šaltiniai yra avokadai, graikiniai riešutai, linų sėmenys, alyvuogių aliejus, sezamo aliejus ir saulėgrąžų aliejus. Sumažinkite sočiųjų riebalų ir trans-riebalų kiekį masite bei pakeiskite juos sveikesniais nesočiaisiais riebalais.
Ar sergate GERL?
Kaip dažnai pastebimas Jūsų rėmuo? Atlikite „Richeterio skalės/rėmens testą“ ir sužinokite ar Jus kamuoja GERL:
1. Ar Jums nuolat pasikartoja?
- nemalonus jausmas už krūtinkaulio, kuris, atrodo, kyla nuo skrandžio?
- deginimo pojūtis gerklėje?
- kartus ar rūgšties skonis burnoje?
2. Ar dažnai susiduriate su šiais pojūčiais po valgio?
3. Ar rėmenį jaučiate porą ir daugiau kartų per savaitę?
4. Ar antiacidiniai nereceptiniai vaistai tik laikinai palengvina Jūsų simptomus?
5. Ar vartojate receptinius vaistus rėmeniui gydyti, bet vis tiek jaučiate simptomus?
Jei pasakėte „taip“ du ar daugiau kartų, tikėtina, kad Jums yra gastroezofaginio refliukso liga. Norėdami pasikonsultuoti su specialistu, susisiekite su mumis. Mūsų tikslas – pagalba Jūsų virškinimui.