Pilvo skausmas: kur ir ką skauda?

Pilvo skausmas gali atsirasti dėl daugybės priežasčių. Viso pilvo suskirstymas į kvadrantus ar devynias sritis gali preliminariai padėti nustatyti skausmo ar negalavimų priežastis. Kaip tai padaryti rasite mūsų gide žemiau.

Pilvo skausmą sąlygoja įvairūs virškinimo trakto sutrikimai, pradedant dujų kaupimusi (meteorizmu) ir vidurių užkietėjimu, baigiant tulžies pūslės ir latakų akmenlige ar pilvaplėvės uždegimu (peritonitu). Paciento supratimas kurią pilvo sritį jam skauda ne tik padeda pažinti savo organizmą, bet ir gali tapti itin naudingas nuotolinės gastroenterologo konsultacijos metu. Gydytojas, žinodamas, kurią tikslią pilvo vietą Jums skauda, galės greičiau nustatyti negalavimo priežastis bei paskirti Jums tinkamą gydymą.

Skauda pilvą? Susisiekime

9 pilvo sritys

Įsivaizduokite savo pilvą kaip „Kryžiukai-nuliukai“ žaidimo lentą su 9 langeliais. Kiekvieną langelį (pilvo sritį) sunumeruokite sekančiai: 1-3 sritys yra išsidėsčiusios viršutinėje eilutėje (1 – dešinėje, 2 – viduryje, 3 – kairėje), 4-6 regionai apima vidurinius langelius, o 7-9 sritys sudaro apatinę eilę.

pilvo skausmas suskirstyta į pilvo sritis1 sritis. Dešinė pošonkaulinė sritis (viršus, dešinė)

Kepenys, tulžies pūslė, plonoji žarna, gaubtinės žarnos kepenų linkis.

2 sritis. Epigastrinė sritis (viršus, centras)

Skrandis, stemplė, kepenys, kasa, dvylikapirštė žarna.

3 sritis. Kairioji pošonkaulinė sritis (viršus, kairė)

Blužnis, dvitaškis (atsiųsk anglišką žodį, nelabai žinau, kas tai), kairysis inkstas, kasa, gaubtinės žarnos blužnies linkis.

4 sritis. Dešinioji juosmeninė sritis (vidurys, dešinė)

Dešinysis inkstas, tulžies pūslė, kepenys, dalis gaubtinės žarnos.

5 sritis. Bambos sritis (centras)

Bamba, dvylikapirštė žarna, plonasis žarnynas, žarnų pasaitas.

6 sritis. Kairioji juosmeninė sritis (vidurys, kairė)

Dalis gaubtinės žarnos, kairysis inkstas.

7 sritis. Dešinioji klubinė sritis (apačia, dešinė)

Kirmėlinė atauga (jos uždegimas sąlygoja apendicitą), akloji žarna (5 – 8 cm ilgio pradinė storosios žarnos dalis, jungianti gaubtinę žarną su klubine plonosios žarnos dalimi), dešinioji kiaušidė.

8 sritis. Hipogastrinė sritis (apačia, vidurys).

Šlapimo pūslė, prostata, plonasis žarnynas, moterų lytiniai organai.

9 sritis. Kairioji klubinė sritis (apačia, kairė)

Riestinė žarna (galinė gaubtinės žarnos dalis, pereinanti į tiesiąją žarną), kairioji kiaušidė.

Rezervuokite gastroenterologo konsultaciją

Pilvo kvadrantai

Tiksli vieta, kurioje pasireiškia pilvo skausmas, gali būti sunkiai nustatoma net ir pilvą suskirsčius į aukščiau aptartas devynias sritis. Pavyzdžiui, tikriausiai pastebėjote, kad kepenys yra paminėtos net trijose pilvo srityse: dešinėje pošonkaulinėje, epigastrinėje bei dešinėje juosmeninėje dalyse. Norint pilvo skausmo priežastį nustatyti kuo tiksliau, pilvo regionas papildomai gali būti skirstomas į keturias dalis.

Dešinysis viršutinis kvadrantaspilvo skausmas kvadrantas1

Šiame ketvirtyje esantys organai: kepenys, tulžies pūslė, dvylikapirštė žarna, kasos galva (kasos dalis, glaudžiai prisitvirtinusi prie dvylikapirštės žarnos), dalis storosios žarnos.

Skausmą dešiniajame viršutiniame ketvirtyje gali sąlygoti hepatitas (kepenų uždegimas), cholecistitas (tulžies pūslės uždegimas), tulžies latakų uždegimas (cholangitas), kasos uždegimas (pankreatitas) ar peptinės skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos.

Hepatitas

Nepriklausomai nuo susirgimo priežasties, kepenų uždegimas vadinamas hepatitu. Daugelis hepatito atvejų yra virusiniai, tačiau ligą taip pat gali sukelti alkoholis, vaistai bei kitos toksinės medžiagos. Kepenų uždegimas gali būti ūmus ir lėtinis. Lėtinio hepatito metu dažniausiai žmogus jokių simptomų nejaučia. Ūmaus hepatito metu galimas pilvo skausmas, pykinimas, gelta (pagelsta oda, gleivinės, akys), sunkesniais atvejais sutrinka kepenų veikla.

Labiausiai paplitę hepatito tipai:

Hepatitas A – virusas sukelia ūminį kepenų uždegimą, kuris daugeliu atvejų praeina savaime be liekamųjų reiškinių. Užkratas perduodamas per infekuoto žmogaus išmatas (dėl prastų higienos sąlygų ir įpročių), užterštą, termiškai tinkamai neapdorotą maistą ir vandenį. Džiovinti-vytinti pomidorai, žuvis, moliuskai, šaldytos uogos yra dažniausi infekcijos šaltiniai.

Hepatitas B – dažniausiai sergama lėtine, asimptmine forma, kurios metu pilvo skausmas nėra būdingas. Hepatitas B perduodamas per kraują ar kitus kūno skysčius. Hepatito B virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas lėtinį uždegimą, galintį progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Susirgus ūminiu hepatitu B, eiga dažniausiai būna audringa – atsiranda pilvo skausmas, žmogus pagelsta, sutrinka kepenų veikla, žmogus gydomas stacionare.

Hepatitas C – taip pat dažniausiai sergama lėtine, asimptomine forma. Perduodamas per kraują (didžiausia rizika žmonėms iki 1990 m., buvusiems kraujo donorais ar kuriems buvo perpiltas kraujas bei atliktos kokios nors chirurginės operacijos ar odontologinės procedūros).

Alkoholio ar vaistų sukeltas hepatitas – dažniausiai užtenka pašalinti kepenų uždegimą sukėlusią priežastį ir problema išsisprendžia.

Peptinės opos (opaligė)

Peptinės opos – tai virškinamojo trakto vidinio paviršiaus (gleivinės) žaizdos, galinčios atsirasti bet kurioje virškinamojo trakto dalyje, tačiau dažniausiai skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje. Dažniausias opos simptomas yra pilvo skausmas. Daugiau apie peptines opas skaitykite mūsų straipsnyje: Opaligė. Simptomai, priežastys, prevencija.

Peptines opas dažniausia sukelia:

  • Helicobacter pylori (H.pylori) bakterija. Helicobacter pylori yra gram-neigiama spiralės formos bakterija, kuri sąlygoja lėtinį skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimą bei yra plačiai pasaulyje paplitusi užkrečiama opaligės priežastis.
  • Didelis NVNU (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo), tokių kaip aspirinas, ibuprofenas, ketanovas ir t.t. vartojimas.
  • Rizikos faktoriai: rūkymas, gausus alkoholio vartojimas, stresas, nereguliari ir netaisyklinga mityba.

Dešinysis apatinis kvadrantaspilvo skausmas sritis 2

Šiame ketvirtyje esantys organai: apendiksas, akloji žarna bei jos jungtis su plonąja žarna, dalis gaubtinės ir plonosios žarnos, dešinysis inkstas, moterims dešinė kiaušidė ir kiaušintakis.

Dešiniajam apatiniam ketvirčiui yra skiriamas didžiausias dėmesys įtariant apendicitą. Apendicito atveju ši sritis būna jautri ir skausminga.

Apendicitas

Apendicitas – tai ūminis aklosios žarnos kirmėlinės ataugos uždegimas. Tai viena dažniausių chirurginių ligų. Apendicito simptomai: pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas. Jei apendicitas negydomas, gali plyšti ir sukelti vieną pavojingiausių komplikacijų pilvaplėvės uždegimą (peritonitą), galintį baigtis ir mirtimi.

Kairysis viršutinis kvadrantaspilvo skausmas sritis 3

Kairiajame viršutiniame ketvirtyje esantys organai: skrandis, blužnis, kairioji kepenų dalis, didžioji kasos dalis, dalis kairiojo inksto, antinkstis, dalis gaubtinės ir plonosios žarnos.

Dažniausia šios srities skausmo priežastis kasos uždegimas, skrandžio opaligė, storosios žarnos uždegimas (kolitas).

Kairysis apatinis kvadrantas

pilvo skausmas sritis 4

Šiame ketvirtyje esantys organai: kairysis inkstas, dalis storosios ir plonosios žarnos, moterims – kairioji kiaušidė ir kiaušintakis.

Pilvo skausmas šiame ketvirtyje gali būti kolito, storosios žarnos divertikuliozės ar inkstų akmenligės simptomas, moterims taip pat gali būti kiaušidžių ar mažojo dubens organų uždegimo požymis.

Storosios žarnos divertikuliozė

Divertikulai – tai storosios žarnos (dažniausiai riestinės dalies) sienelės išsigaubimai į išorę, paprastai dar vadinamos „kišenėlėmis“. Storosios žarnos divertikuliozės priežastys nėra pilnai žinomos. Manoma, kad tai gali būti įgimto polinkio bei vidurių užkietėjimo pasekoje atsiradę pakitimai. Pati divertikuliozė skausmo dažniausiai nesąlygoja, tačiau gali pabloginti žarnos motoriką, apsunkinti žarnų turinio slinkimą, sąlygoti oro susikaupimą toje srityje bei iššaukti žarnų spazmus, kurie būna skausmingi.

Kita priežastis, susijusi su stipriu skausmu – divertikulų uždegimas (divertikulitas). Divertikulito metu skausmas atsiranda ūmai, jaučiamas didelis diskomfortas, pilvo tempimas, spazmai, gali pasirodyti kraujo, gleivių ar pūlių su išmatomis, pakilti temperatūra. Dažniausiai skiriami antibiotikai, retais atvejais reikalinga operacija.

Kolitas

Kolitas – storosios žarnos uždegimas. Kolito pagrindinis simptomas yra viduriavimas, kurį gali lydėti skausmas, spazmai,  taip pat gali būti pastebima kraujo, gleivių tuštinantis. Kolito priežastys įvairios: uždegiminės žarnų ligos (opinis kolitas, krono liga), medikamentai, virusinės ar bakterinės infekcijos, žarnyno kraujotakos sutrikimas (išeminis kolitas). Pagal sukėlusią priežastį parenkamas atitinkamas gydymas.

Inkstų akmenligė

Tai liga, kurios metu inkstų taurelėse, geldelėse susidaro akmenys (konkrementai). Tai gana dažna liga. Inkstuose esantys akmenys dažniausiai simptomų nesukelia tol, kol nepradeda „judėti“ ir nesutrikdo šlapimo nutekėjimo. Jei smulkūs konkrementai išmigruoja į lapimtakį – skausmas būna ypač stiprus (vadinamas kolika), žmogų pila prakaitas, krečia šaltis, gali pakilti aukšta temperatūra. Tokiais atvejais žmogus guldomas į stacionarą, skiriami nuskausminamieji bei antispazminiai vaistai, skysčių infuzijos į veną, jei yra infekcijos požymiai – antibiotikai. Nepavykus akmenų pašalinti vaistais, atliekama operacija.

Peritonitas

Peritonitas – pilvaplėvės ertmės uždegimas. Tai kitų ligų, tokių kaip trūkusi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa, apendicitas, cholecistitas, žarnų nepraeinamumas, komplikacija. Skausmas, priklausomai nuo pirminės priežasties, pradžioje gali būti lokalus, jaučiamas tam tikroje konkrečioje pilvo vietoje. Pavyzdžiui, dvylikapirštės opa sąlygoja viršutinės pilvo dalies skausmą, tačiau jei opa plyšta ir skrandžio bei žarnyno sekretas su visomis ten esančiomis cheminėmis medžiagomis bei bakterijomis patenka į pilvo ertmę, uždegimas išplinta po visą pilvą, todėl ir skausmas tampa nelokalizuotas, visame pilve ir labai stiprus. Tokiais atvejais žmogus visada operuojamas.

Jeigu jaučiate nepraeinantį pilvo skausmą, rekomenduojame pasikonsultuoti su savo gydytoju arba susisiekti su mūsų profesionaliais gastroenterologais, kurie yra pasiruošę rasti Jūsų skausmo priežastį ir padėti Jums kuo greičiau pasveikti.

Susisiekti

Related posts