Helicobacter pylori (H.pylori) buvo atrasta 1982 m. Tuo metu mokslininkai Barry J. Marshallas ir Robinas Warrenas buvo išjuokti gydytojų ir mokslininkų, kurie teigė, kad rūgščioje skrandžio terpėje negali gyventi jokios bakterijos. Kad įrodytų savo teoriją B.J.Maršalas išgėrė H.pylori „suspensiją“, po kurios skrandyje atsivėrė opa.
2005 m. B.J.Marshallas ir R. Warrenas už H.pylori atradimą buvo apdovanoti aukščiausiu įvertinimu – Nobelio medicinos premija.
Helicobacter pylori yra gram-neigiama spiralės formos bakterija, kuri sąlygoja lėtinį skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimą bei yra plačiai pasaulyje paplitusi užkrečiama opaligės priežastis.
Invazijos į skrandžio gleivinę metu H.pylori produkuoja toksinį faktorių (Vac-A), sąlygojantį lėtinį skrandžio uždegimą (gastritą) bei opos atsiradimą.
Nors dauguma infekuotų asmenų neturi jokių simptomų, kartais infekcija gali sąlygoti epizodinius ar ilgalaikius įvairiausius virškinimo sistemos sutrikimus, tokius kaip:
- Raugėjimas
- Pilvo pūtimas
- Pykinimas
- Pilnumo/sunkumo jausmas po valgio
- Diskomfortas duobutės (epigastriumo) srityje
Kartais gali pasireikšti sunkesni simptomai (būdingi formuojantis ar susiformavus opai), tokie kaip:
- Pilvo skausmas
- Pykinimas ir vėmimas kartu su šviežio ar apvirškinto kraujo priemaiša („kavos tirščių“ pavidalo)
- Tuštinimasis juodos spalvos išmatomis
- Didelis šleikštulys
- Dingęs apetitas, kūno svorio sumažėjimas
- Mažakraujystė (anemija)
Jaučiate simptomus? Registruokitės konsultacijai
Helicobacter pylori infekcija yra užkrečiama liga
Net iki 50% pasaulio žmonių yra infekuoti šiuo mikroorganizmu, tačiau didžioji dalis populiacijos jokių nusiskundimų neturi. Iš vienos pusės, kai nejauti jokių simptomų, nėra ir problemos, tačiau iš kitos – tai gali tapti didele „tylia“ problema.
Kaip žmonės užsikrečia H.pylori nėra tiksliai žinoma. Manoma, kad labiausiai tikėtinas kelias žmogus-žmogui. Užsikrėtimo keliai: oralinis-oralinis, fekalinis-oralinis. Taip pat yra pranešimų, kad šia bakterija galima užsikrėsti nuo gyvūnų (kačių, šunų, avių). Tačiau labiausiai tikėtinas šios infekcijos šaltinis yra žmogus.
Rankų plovimas su muilu po tekančiu vandeniu, vaisių ir daržovių tinkamas plovimas ir higienos laikymasis sumažina tikimybę užsikrėsti šia bakterija.
Lėtinė H.pylori infekcija silpnina natūralų skrandžio gleivinės imunitetą, todėl šį mikroorganizmą (ypatingai nusiskundimų dėl virškinimo turintiems žmonėms) būtina naikinti norint apsisaugoti nuo lėtinio skrandžio uždegimo pasekmių bei opų atsiradimo.
H.pylori gydymas gali būti skiriamas beveik visais atvejais, kai žmogus turi virškinimo sutrikimų, kurių priežasties nepavyksta rasti. Taip pat gydymas skiriamas, jei pirmos eilės giminaičiai sirgo skrandžio vėžiu.
Dėl pasaulyje vis didėjančio Helicobacter pylori atsparumo antibiotikams, vis sunkiau tampa ją išnaikinti (eradikuoti). Todėl H.pylori naikinimui skiriami dviejų, kartais net trijų antibiotikų kursai kartu su protonų siurblių inhibitoriais (pvz., omeprazoliu ar esomeprazoliu).
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad H.pylori infekuoti asmenys turi šešis kartus didesnę riziką susirgti skrandžio vėžiu nei jos neturintys.
10% infekuotų H.pylori žmonių išsivysto skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa.
1-3% infekuotų H.pylori žmonių išsivysto skrandžio vėžys.
Nustatytas tiesioginis skrandžio MALT limfomos (tam tikra vėžio forma) ryšys su H.pylori infekcija. Pirmoje skrandžio MALT limfomos stadijoje pirmasis ir efektyviausias gydymo būdas yra H.pylori eradikacija, po kurios dažnu atveju pagyjama nuo šios ligos.
PSO (pasaulio sveikatos organizacija) paskelbė Helicobacter pylori I tipo žmogaus kancerogenu (neabejotinas skrandžio vėžio išsivystymą sąlygojantis veiksnys).
Dėl labai didelio Helicobacter pylori paplitimo, gydyti šią infekciją ir apsisaugoti nuo jos sukeliamų komplikacijų yra sudėtinga. Tačiau norint užkirsti kelią opų atsiradimui, rekomenduojama laikytis šių patarimų:
- Saikingai vartoti alkoholį
- Mesti rūkyti
- Jeigu galima pagal individualią situaciją vietoje nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), tokių kaip ibuprofenas, ketanovas, aspirinas, naudoti acetaminofoną (paracetamolį)
- Vengti kofeino turinčių produktų (kavos, energetinių gėrimų)
- Sumažinti streso lygį
- Būti fiziškai aktyviems
H.pylori diagnostikos metodai:
- Ureazės kvėpavimo testas – neinvazinis ir patikimiausias diagnostikos metodas.
- Kraujo antikūnų prieš šią bakteriją nustatymas (H.pylori IgG/IgM)
- Išmatų antigeno nustatymas (H.pylori išmatų Ag)
- Endoskopinio tyrimo metu imant skrandžio gleivinės gabalėlį (biopsiją) ir dedant jį į greitąjį ureazės testą.
- Endoskopinio tyrimo metu imant biopsiją ir siunčiant patologui histologiniam ištyrimui, kurio metu bakterija matoma per mikroskopą.