Helicobacter Pylori (H. pylori) yra bakterijų rūšis, „gyvenanti“ virškinamajame trakte ir sąlygojanti skrandžio bei dvylikapirštės žarnos uždegimą. Šia bakterija infektuota maždaug 60 procentų viso pasaulio gyventojų. Yra prieštaringų nuomonių, ar reikia šį mikroorganizmą naikinti, ar ne, tačiau mokslininkai vienareikšmiškai pripažįsta, kad H.pylori yra patogeninė (nedraugiška žmogaus organizmui) bakterija.
Turinys
H.pylori simptomai
Dauguma H.pylori infekuotų žmonių niekada nė nepajunta jokių ligos požymių ar simptomų, tuo tarpu kitiems išsivysto opaligė ar net skrandžio vėžys. Mokslinių tyrimų duomenimis nustatyta, kad yra keletas H.pylori tipų, kurie ir nulemia, šios infekcijos išraišką.
Dažniausi H.pylori sąlygojami nusiskundimai:
- Pilvo pūtimas
- Sunkumo jausmas po valgio
- Pykinimas
- Diskomfortas epigastriumo (duobutės) srityje
- Raugėjimas
Rečiau pasireiškia sunkesni simptomai (būdingi formuojantis ar susiformavus opai), dėl kurių patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją:
- Pilvo skausmas: skrandžio opa paprastai sąlygoja deginančio pobūdžio skausmą, atsirandantį po valgio, tuo tarpu dvylikaprištės opos pasižymi alkio skausmais
- Pykinimas ir vėmimas kartu su šviežio ar apvirškinto kraujo priemaiša
- Tuštinimasis juodos spalvos išmatomis
- Kūno svorio sumažėjimas, dingęs apetitas
- Mažakraujystė (anemija)
H.pylori priežastys
Vis dar nėra tiksliai nustatyta, kaip H.pylori infekcija plinta. Dažniausiai H.pylori infekcija yra perduodama su seilėmis oraliniu-oraliniu ar per maistą bei vandenį fekaliniu-oraliniu būdu.
Rizikos faktoriai
H.pylori infekcija dažniausiai užsikrečiama dar vaikystėje. H.pylori infekcijos rizikos veiksniai yra susiję su gyvenimo sąlygomis ir labiau būdingi besivystančioms šalims:
- Gyvenimas gausiai apgyvendintose patalpose.
- Švaraus vandens trūkumas. Galimybė naudotis švariu, neužterštu geriamu vandeniu sumažina H.pylori infekcijos riziką.
- Gyvenimas besivystančioje šalyje. Žmonėms, gyvenantiems besivystančiose šalyse, dažniau pasitaiko antisanitarinės gyvenimo sąlygos, kas padidina infekcijų plitimo riziką.
- Gyvenimas su žmogumi, sergančiu H.pylori infekcija. Tyrimų duomenimis nustatyta, kad vaikai, kurių tėvai infekuoti H.pylori, daug dažniau taip pat turi šią bakteriją.
Galimos komplikacijos
Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos siejamos su H.pylori bakterija:
Opos. Dauguma skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės atvejų yra sąlygoti aktyvaus H.pylori sukelto uždegimo. Opos išsivysto maždaug 10% h.pylori infekuotų pacientų.
Skrandžio gleivinės uždegimas. Daugelis mokslinių tyrimų parodė, kad bene visi žmonės infekuoti H.pylori, turi lėtinį, mažiau ar daugiau aktyvų, skrandžio gleivinės uždegimą – gastritą.
Skrandžio vėžys. Tyrimais įrodyta, o Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) patvirtino, kad H.pylori yra I tipo žmogaus organizmo kancerogenas, kitaip tariant neabejotinas skrandžio vėžio išsivystymą sąlygojantis veiksnys.
H.pylori diagnostika
Yra keletas šios bakterijos nustatymo būdų:
- Ureazės kvėpavimo testas (UBT) – neinvazinis ir patikimiausias diagnostikos metodas.
- Kraujo antikūnų prieš šią bakteriją nustatymas (H.pylori IgG/IgM/IgA) – jautrumas 60-90%.
- Išmatų antigeno nustatymas (H.pylori išmatų Ag) – jautrumas 50%.
- Endoskopinio tyrimo metu imant skrandžio gleivinės gabalėlį (biopsiją) ir dedant jį į greitąjį ureazės testą – jautrumas daugiau nei 90%.
- Endoskopinio tyrimo metu imant daugybines biopsijas ir siunčiant patologui histologiniam ištyrimui, kurio metu bakterija matoma per mikroskopą – jautrumas daugiau nei 90%.
Kaip gydyti?
H.pylori infekcija gydoma antibiotikų ir skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų deriniais. Labai svarbu pokalbio su gydytoju metu paminėti jau anksčiau naudotus antibiotikus, kad būdų išvengta neefektyvaus ir neracionalaus gydymo. Jei esate anksčiau vartoję kurį nors iš paskirtų antibiotikų, didelė tikimybė, kad bus išsivystęs H.pylori atsparumas. Išimtis galioja antibiotikui amoxicillinui, kuriam šios bakterijos atsparumas išsivysto labai retai. Gydymo trukmė svyruoja nuo 7 iki 14 dienų, priklausomai nuo vaistų toleravimo bei kelintą kartą skiriamas gydymas.
Klaidingai manoma, kad H.pylori infekcijos išgydyti negalima, tik prislopinti. Tačiau tyrimų duomenimis nustatyta, kad skiriant tinkamą gydymą, šią bakteriją pavyksta išnaikinti net 95% žmonių, o pakartotinio užsikrėtimo rizika yra maža.
Taip pat labai svarbu įsitikinti, ar H.pylori gydymas buvo sėkmingas. Tiksliausias ir neinvazinis būdas tai padaryti – H.pylori ureazės kvėpavimo testas (UBT).
Toliau skaitykite: Ar H.pylori yra užkrečiama liga?