Ar H.pylori yra užkrečiama liga?

Helicobacter pylori (H. pylori) yra labiausiai paplitusi bakterinė skrandžio infekcija, o užsikrėtusiųjų, įvairaus amžiaus asmenų randama visame pasaulyje. Šia liga yra infektuoti maždaug 60% pasaulio gyventojų, nors dauguma žmonių nejaučia jokių ligos požymių ar simptomų. Vis dėlto, kai kuriais atvejais H.pylori gali sukelti įvairių komplikacijų, kurioms gydyti būtina tinkama medicininė pagalba.

Kaip užsikrečiama h.pylori?

Helicobacter pylori (H. pylori) yra itin dažnai randama bakterijų rūšis, kuri, deja, yra užkrečiama. Užsikrėtus šia infekcija gali sutrikti viso virškinamojo trakto veikla. Paprastai bakterijos į organizmą patenka per burną ir iš ten nukeliauja į virškinimo traktą.

Dažniausiai H.pylori infekcija yra perduodama su seilėmis oraliniu-oraliniu ar per maistą bei vandenį fekaliniu-oraliniu būdu. Besivystančiose šalyse didesnį H. pylori paplitimą skatina užteršto vandens ir prastų higienos sąlygų derinys. Dauguma žmonių šia liga užsikrečia dar būdami vaikai. Moksliškai įrodyta, kad jeigu šeimoje tėvai turi h.pylori bakteriją, tikimybė, jog bus infekuoti ir jų vaikai yra didelė.

Išbandykite nuotolinę gastroenterologo konsultaciją

Kaip plinta h.pylori infekcija?

H.pylori į žmogaus organizmą patenka per burną ir kolonizuoja („apsigyvena“) skrandyje ar pradinėje plonosios žarnos dalyje (dvylikapirštėje žarnoje). Spiralės formos bakterija naudojasi savo uodegą primenančiomis „kojelėmis“, kad judėtų ir įsiskverbtų į skrandžio gleivinę. Šios invazijos pasekoje ir sukeliamas uždegimas.

Priešingai nei kitos bakterijos, H.pylori bakterijos gali išgyventi rūgščioje skrandžio aplinkoje, nes jos gamina substratą, neutralizuojantį skrandžio rūgštį. Ši medžiaga (ureazė) reaguoja su karbamidu, sudarydama amoniaką, kuris yra toksiškas žmogaus ląstelėms. Atsižvelgiant į tai, kurioje skrandžio dalyje H.pylori infekcija dominuoja, galima ir padidėjusi skrandžio rūgšties gamyba.

ar h.pylori yra užkrečiama liga

Progresavimas

Moksliškai nustatyta 6 lėtinės H.pylori infekcijos progresavimo stadijos/etapai. Uždegiminis procesas vyksta lėtai, trunka dešimtmečius ir gali sustoti bet kuriame iš žemiau nurodytų etapų. Pavyzdžiui, skrandžio vėžio atsiradimui dažniausiai neužtenka vien H.pylori infekcijos. Jis paprastai išsivysto veikiamas daugelio papildomų veiksnių, o H.pylori infekcija yra tik vienas iš jų.

1 etapas: Normali skrandžio gleivinė kolonizuojama H.pylori.
2 etapas: Skrandžio gleivinės uždegimas (lėtinis gastritas)
3 etapas: Skrandžio ląstelių žuvimas ir sutrikęs virškinimo procesas (atrofinis gastritas)
4 etapas: Skrandžio gleivinės transformacija (žarninė metaplazija)
5 etapas: Pradinė skrandžio vėžio stadija (displazija)
6 etapas: Skrandžio vėžys (skrandžio adenokarcinoma)

Pacientams, norintiems išsitirti ar yra infektuoti šia bakterija, rekomenduojame atlikti ureazės kvėpavimo testą (UBT).

Related posts