H.pylori ureazės kvėpavimo testas (UBT)

H. pylori ureazės kvėpavimo testas (Urea Breathing Test – UBT) yra priemonė, naudojama diagnozuoti Helicobacter pylori (H.pylori), kuri yra viena iš labiausiai paplitusių žmogaus bakterinių infekcijų pasaulyje. Šis mikroorganizmas, patekęs į skrandį, sukelią lėtinį skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimą bei sąlygoja opaligės išsivystymą. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad H.pylori yra neabejotinas skrandžio vėžio bei skrandžio MALT limfomos rizikos veiksnys.

Dažniausiai ši infekcija nesukelia jokių nusiskundimų, tačiau uždegimui paūmėjus gali sutrikti virškinimas, atsirasti deginantis viršutinės pilvo dalies skausmas, pykinimas. Rečiau – vėmimas, pilvo pūtimas ar suprastėti apetitas.

H. pylori ureazės kvėpavimo testas – tai paprastas, greitas ir tiksliausias neinvazinis tyrimas nustatant aktyvią H.pylori infekciją. UBT tinkamiausias metodas norint patikrinti paskirto gydymo rezultatus ir įsitikinti, kad H.pylori naikinimas buvo sėkmingas.

Nuotolinis ureazės kvėpavimo testas

Skubantiems ar neturintiems laiko ir galimybių atvykti į mūsų kliniką, siūlome H.pylori ureazės kvėpavimo testą atlikti namuose. Tai toks pats testas, kuris yra atliekamas mūsų klinikoje, tačiau jį, kartu su instrukcija, gausite į savo namus.

Kaip visa tai veikia?

  1. Pajutę h.pylori bakterijos keliamus simptomus, susisiekiate su gydytoju telefonu +370 637 22010, el. paštu info@gastrosveikata.lt arba užpildote kontaktinę formą mūsų svetainėje ir užsisakote nuotolinį UBT tyrimą.
  2. Į savo el. paštą gaunate gydytojo paruoštą video instrukciją, kaip testą taisyklingai atlikti namuose.
  3. Kelių dienų bėgyje paštu gaunate UBT testo preparatus ir pagal instrukcijas atliekate testą.
  4. Atliktą testą paštu išsiunčiate mums.
  5. Gavę jūsų testą, atliekame įvertinimą ir testo rezultatus iškart atsiunčiame el. paštu.

Rezervuokite vizitą:

    Ypatingos aplinkybės

    Prašome įspėti savo gydytoją, jeigu turite alergiją karbamidui arba citrinos rūgščiai (ji gali būti naudojama tyrimo metu), o taip pat jeigu pasireiškė alerginė reakcija ankstesnio UBT kvėpavimo testo metu.

    Nors ureazės kvepavimo testas neturi jokių šalutinių poveikių, prieš atliekant testą gydytojui praneškite, jeigu esate nėščia ar šiuo metu žindote kūdikį krūtimi.

     

    Sedacija

    Ureazės kvėpavimo testas (UBT) – neinvazinis, neskausmingas, paprastas ir greitas tyrimas. Atliekant tyrimą Jums reikės vos du kartus išpūsti orą į specialius maišelius ir taip bus nustatyta/paneigta H.pylori. Todėl sedacija, priešingai nei prieš gastroskopiją, yra neatliekama.

     

    Pasiruošimas

    Siekiant užtikrinti, kad ureazės kvėpavimo testas būtų kuo tikslesnis, o H.pylori diagnostika būtų optimali, svarbu:

    • Nieko nevalgyti ir negerti likus 6 valandoms iki testo atlikimo pradžios.
    • Likus bent 4 savaitėms iki tyrimo nevartoti antibiotikų.
    • Likus 1 savaitei (jei išeina 2 savaitėms) iki tyrimo nevartoti vaistų, vadinamų protonų siurblių inhibitoriais (pvz. omeprazolis, esomeprazolis, pantoprazolis ir kiti šios grupės vaistai).
    • Likus 1 savaitei iki tyrimo nevartoti Bismutho preparatų (Ulcamed).

     

    Veiksmai po procedūros

    Jeigu jūsų gydytojas nenurodė kitaip, iškart po procedūros:

    • Galite nedelsdami atnaujinti įprastą dietą ir vaistų vartojimą.
    • Galite laisvai grįžti į darbą ir įprastinę kasdienę veiklą.

     

    Komplikacijos

    UBT procedūra yra saugi. Šalutiniai reiškiniai, tokie kaip alerginės reakcijos į karbamido preparatus ar citrinos rūgštį, skrandžio skausmai, pykinimas, vėmimas, nuovargis ar uoslės sutrikimai, pasireiškia itin retai.

    Net ir pasireiškę šalutiniai požymiai yra lengvi ir trumpalaikiai.

    H. pylori ureazės kvėpavimo testas (UBT)

    Kalba mūsų pacientai:

    Dažniausiai užduodami klausimai

    Mums labai svarbu, kad kiekvienas pacientas žinotų ureazės kvėpavimo testo esmę ir suprastų jo teikiamą naudą, tad atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus:

    Kas yra Helicobacter Pylori (H.pylori)?

    H.pylori yra gram-neigiama spiralės formos bakterija, kuri sąlygoja lėtinį skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimą bei yra plačiai pasaulyje paplitusi užkrečiama opaligės priežastis.

    Kaip dažnai aptinkama H.pylori infekcija?

    Net 50 % pasaulio žmonių, tame tarpe ir Lietuvos  gyventojų, yra infekuoti H. Pylori.

    Kuo pavojinga yra H.pylori infekcija?

    Sukeldama skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimą H.pylori tampa atsakinga už dispepsinius nusiskundimus, sutrikusį virškinimą, pilvo pūtimą, prastą apetitą, opaligės išsivystimą bei pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) nutarimą traktuojama kaip pirmo tipo (neabejotinas) kancerogenas skrandžio vėžio atsiradimui.

    Kokie yra H.pylori simptomai?

    Nors dauguma infekuotų asmenų neturi jokių simptomų, tačiau galimi epizodiniai ar ilgalaikiai virškinimo sistemos sutrikimai, tokie kaip:

    • Raugėjimas
    • Pilvo pūtimas
    • Pykinimas
    • Pilnumo/sunkumo jausmas po valgio
    • Diskomfortas duobutės (epigastriumo) srityje

    Kartais gali pasireikšti sunkesni simptomai (būdingi formuojantis ar susiformavus opai), tokie kaip:

    • Pilvo skausmas
    • Pykinimas ir vėmimas kartu su šviežio ar apvirškinto kraujo priemaiša („kavos tirščių“ pavidalo)
    • Tuštinimasis juodos spalvos išmatomis
    • Didelis šleikštulys
    • Dingęs apetitas, kūno svorio sumažėjimas
    • Mažakraujystė (anemija)

    Ar H.pylori yra užkrečiama liga? Kaip žmonės užsikrečia?

    Tiksliai nėra žinoma, kaip žmonės užsikrečia H.pylori infekcija. Manoma, kad labiausiai tikėtinas infekcijos šaltinis yra žmogus. Kai kurie tyrimai šią infekciją sieja su prastomis socialinėmis ir ekonominėmis sąlygomis, žemu higienos lygiu. Pastebėta, kad infekcijos rizika yra didesnė besivystančiose šalyse. Literatūroje nurodomi du užsikrėtimo keliai: oralinis-oralinis ir fekalinis-oralinis. Manoma, kad didžioji dalis žmonių užsikrečia vaikystėje.

    Kas yra ureazės kvėpavimo testas (UBT)?

    Ureazės kvėpavimo testas (UBT) yra greitas, tiksliausias neinvazinis būdas nustatyti aktyvią H.pylori infekciją. Testo metu yra naudojami iškvėpto oro mėginiai, kurie leidžia nustatyti/atmesti H.pylori infekcijos egzistavimą.

    Ar UBT testas yra tikslus?

    Taip, tai pats tiksliausias neinvazinis H.pylori tyrimo metodas. Tyrimais nustatyta, kad šio metodo jautrumas siekia 95% (iš 100 asmenų, turinčių H.pylori, 95-iems testas bus teigiamas), o specifiškumas net 100% (jei testas teigiamas, vadinasi skrandyje tikrai yra H.pylori).

    Ar galiu atlikti UBT jeigu vartoju antibiotikus?

    Atlikti šį testą reikėtų praėjus 4 savaitėms nuo antibiotikų vartojimo nutraukimo. To nepadarius 30% žmonių testas gali būti klaidingai neigiamas (t.y. bakterija yra, tačiau testo metu ji nėra aptinkama).

    Ar galiu atlikti UBT jeigu vartoju protonų siurblių inhibitorius (pvz. omeprazolis ir kiti šios grupės vaistai)?

    Likus vienai savaitei (optimaliausia dviems savaitėms) iki tyrimo nevartoti šios grupės vaistų, nes testas gali būti klaidingai neigiamas (t.y. bakterija yra, tačiau testo metu ji nėra aptinkama).

    Ar UBT testas gali būti atliekamas, jei vartojami antacidiniai vaistai?

    Taip. Antacidinių vaistų vartojimas neturi įtakos UBT testo rezultatams.

    Ar galiu atlikti UBT testą jeigu esu nėščia?

    Taip, tačiau prieš tyrimą pasitarkite su savo gydytoju ar gydytoju gastroenterologu.

    Kodėl turiu atlikti dar vieną testą, kad patvirtinčiau, jog pasveikau?

    Visame pasaulyje pastebimas didėjantis H. pylori atsparumas antibiotikams, todėl ne visada pavyksta išnaikiti pirmo kurso metu. Atlikę testą po paskirto gydymo įsitikinsite, kad esate pasveikę ir infekcijos nebėra. Po taikyto H.pylori gydymo UBT yra tiksliausias neinvazinis tyrimo metodas.

    Kiek laiko turiu laukti prieš atlikdamas testą, patikrinantį ar H.pylori yra sunaikinta?

    UBT testą galima atlikti praėjus 4-ioms savaitėms po antibiotikų nutraukimo ir 2-iems savaitėms po protonų siurblių inhibitorių nutraukimo. Taip pat svarbu 1-ą savaitę nevartoti Bismutho preparatų (Ulcamed).

    Kadangi UBT yra labai tikslus tyrimas, nebereikia kartoti gastroskopijos, kad patikrintumėte H.pylori naikinimo efektyvumą.

    H.pylori išmatų antigeno nustatymo jautrumas siekia vos 50 %, todėl gali būti daug klaidingai neigiamų rezultatų (t.y. bakterija yra, tačiau testo metu jos neaptinkama). Šis testas nerekomenduotinas H.pylori diagnositikai.

    H.pylori IgG nustatymas kraujo tyrimo metu po taikyto gydymo galimas praėjus ne mažiau metams nuo gydymo pabaigos. Atliekant tyrimą iš karto po gydymo, beveik visada antikūnių titras bus aukštas, o rezultatas klaidingai vertinamas kaip teigiamas (t.y. bakterijos nėra (sėkmingai išnaikinta), tačiau kraujo tyrimas rodo, kad yra). Antikūniai (H.pylori IgG) prieš šį mikroorganizmą iš mūsų kraujotakos pasišalina per metus laiko, kartais dar ilgiau.

    Kaip pasiruošti UBT testui?

    • Prieš atlikdami UBT 6 valandas nieko nevalgykite ir 2 valandas negerkite skysčių.
    • Likus 4 savaitėms iki tyrimo nevartokite antibiotikų.
    • Likus 2 savaitėms iki tyrimo nevartokite protonų siurblių inhibitorių (pvz. omeprazolis ir kiti šios grupės vaistai)
    • Likus 1 savaitei iki tyrimo nevartokite Bismutho preparatų (Ulcamed).