Gastroenterologas: 1 dalykas kokybiškesniam gyvenimui

Gastroenterologas kiekvieną dieną susiduria su tuo pačiu klausimu – kaip pagerinti gyvenimą šiam pacientui? Į šį klausimą atsakysiu pateikdamas tik vieną dalyką, kuris padės pakelti jūsų gyvenimo kokybę.

Riebus/greitas maistas, mažas augalinės kilmės maisto vartojimas, nepakankamas skysčių vartojimas, viršsvoris ir kova su juo, mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, per dažnas alkoholio vartojimas,… Tai yra problemos, su kuriomis susiduriame visą gyvenimą, tai yra mūsų įpročiai. Geras įprotis žmogui padeda, blogas įprotis – kenkia. Ar pakeisti savo įpročius lengva? Kiekvienas iš savo patirties galite atsakyti, kad NE!

Dieta – ne viskas

Dažnas žmogus, atėjęs pas gastroenterologą konsultacijai, klausia: „Daktare, ką man valgyti?“. Neįsivaizduojate, koks tai sunkus klausimas. Galiu pradėti vardinti įvairiausias dietas, draudžiamus valgyti produktus, tačiau to nedarau. Blogas gydytojas? Galbūt, paliksiu tai spręsti Jums. Tačiau dažniausiai dietos neduoda taip trokštamų rezultatų ir taip yra dėl kelių priežasčių.

Pirma: mes, žmonės, esame įpročių kratiniai, todėl priprantame valgyti tai, kas mums skanu, ir tokiais kiekiais, kurių mums nereikia, tačiau tik taip pasisotiname.

Antra: maistas yra vienas iš malonumų, suteikiančių (nors ir kelioms valandoms), pilnatvės pojūtį (ir skrandžio, ir dvasios – ypač vyrams 🙂 ). Todėl, kai žmogus klausia „Ką man valgyti?“, atsakau „nežinau“ arba „sveikai“. Ką tai reiškia – nežinau nė pats. Šiek tiek juokauju… Žinoma, yra situacijų, tam tikrų konkrečių ligų, kurių metu taikomos specifinės dietos ar net laikinas badas (pvz.: susirgus kasos uždegimu) ir tai puikiai padeda žmogui „išbristi“ iš ligos. Tačiau dažnu atveju, nukreipus pacientus laikytis dietų – dingsta dalis skanaus gyvenimo džiaugsmo, o bendrame rezultate ne ką geriau jaučiamės. Tada „valgom“ visokias tabletes, kapsules, papildus ir cheminius skysčius, tokiu būdu remdami farmacijos verslą.

Gastroenterologas pataria

gastroenterologas pataria būti fiziškai aktyviam

Gastroenterologas pataria būti fiziškai aktyviam

Taigi, ką daryti?? Ką daryti, kad taptume sveikesni ir galėtume džiaugtis gyvenimu? Tikriausiai dabar turėčiau išvardinti 100 būdų, kaip pasiekti norimą rezultatą, tačiau pasakysiu tik vieną. Tik vieną dalyką, kuris mūsų skubančiame gyvenime gali pakeisti visą blogų įpročių grandinę. Ir tas dalykas yra – mažai riebalų turinti dieta. Juokauju! Iš tikrųjų tas dalykas yra fizinis aktyvumas! Taip taip, žinau ką dabar galvojate ir kad jūs jau esate tai tūkstantį kartų girdėję. Tačiau paklausykit, kiek nedaug reikia, kad tai įsitikintumėte savo „kailiu“ ir patvirtintumėte daugelį atliktų ir moksliškai nustatytų tyrimų. Norint pagerinti ne tik sveikatą, bet ir gyvenimo kokybę jums reikia užsiimti fiziniu aktyvumu:

  1. 30 min. per dieną;
  2. Bent 5 dienas per savaitę;
  3. Tinka bet kokia veikla, kurios metu jūsų širdis plaka daugiau nei 90 kartų per minutę (ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukiojimas ir viskas, kas tik jums patinka ir tinka pagal individualią situaciją);
  4. Ir viskas…

Geresnė gyvenimo kokybė

Reguliariai užsiimant fiziniu aktyvumu gerėja ne tik gyvenimo kokybė. Štai ką sako kitų žmonių patvirtinti rezultatai:

  • Sumažėja visų priežasčių sukelto mirštamumo rizika;
  • Sumažėja rizika mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų (infarkto, insulto ir kt.);
  • Mažesnė padidėjusio kraujospūdžio rizika;
  • Mažesnė antro tipo cukrinio diabeto rizika;
  • Sumažėja „blogo“ cholesterolio įtaka;
  • Mažesnė rizika susirgti šlapimo pūslės, krūtų, storosios žarnos, stemplės, inkstų, plaučių ir skrandžio vėžiu;
  • Sumažėja rizika susirgti demencija (tame tarpe ir Alzhaimeriu);
  • Pagerėja nuotaika;
  • Sulėtėja svorio augimas, o pamažinus ir suvartojamų kalorijų kekį, svoris krenta!
  • Tvirtesni kaulai;
  • Vyresniame amžiuje mažesnė griuvimo ir su tuo susijusių susižeidimų rizika.
  • PAGERĖJA GYVENIMO KOKYBĖ!

Taigi, jei manęs paklaustumėte, „Daktare, koks yra tas vienas dalykas, gerinantis gyvenimo kokybę?“ Kaip žmogus ir kaip gastroenterologas, atsakyčiau, kad fizinis aktyvumas!

Kaip pradėti

Ar tai lengva? Iš savo patirties galiu pasakyti, kad sunkiau nei galvojau! Pirmas žingsnis visada būna sunkiausias, tačiau jį žengti ir reguliariai užsiimti fizine veikla padės šie patarimai:

  1. Užsirašyti matomoje vietoje „30 min. per dieną, 5 dienas per savaitę, mėgstama fizinė veikla kurios metu jūsų širdis plaka daugiau nei 90 kartų per minutę (išsirinkite patys ką labiausiai mėgstate: ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukiojimas ir t.t.)”
  2. Paskirti tikslų laiką (pvz.: 7:00 val. ryto ar 18:00 val. vakare).
  3. Šio laiko neužleisti kitai veiklai ir neatidėlioti (atsisakyti gundančio draugo pasiūlymo suvalgyti šašlyką, prigulti ir pailsėti, užsirašyti veido procedūrai, pažiūrėti gerą filmą, paskambinti „svarbiu“ klausimu kolegai ir t.t.).
  4. Ir viena iš populiariausių frazių „Pradėsiu nuo rytojaus“. Aš, asmeniškai, „Nuo rytojaus“ pradėjau tik po 10 metų. Nežadėkite sau, kad pradėsite kažką daryti nuo rytojaus, pirmadienio ar Naujųjų Metų. Imkitės veiksmų jau šiandien ir džiaukitės kokybišku gyvenimu. Jums tikrai pavyks!

Nuoširdžiai Jūsų,

Gyd. gastroenterologas

Gediminas Šemeklis

Related posts