Pacientams, kurie pajunta tokius virškinimo sistemos sutrikimus kaip pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, kraujavimas tuštinantis, dažnai pasikartojantis rėmuo ar pilvo skausmas, rekomenduojama pasikonsultuoti su virškinimo sistemos specialistu – gastroenterologu. Gastroenterologas Jus turėtų apžiūrėti ir tokiu atveju, jeigu Jums yra virš 50 metų dėl storosios žarnos vėžio prevencijos.
Vis dėlto, svarbu žinoti, kad jeigu aukščiau išvardinti simptomai Jums pasireiškia tik pirmą kartą arba yra silpnai jaučiami – pirmiausia turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šeimos gydytojas Jus apžiūrės ir nuspręs, kokius testus turite atlikti, norėdami sužinoti simptomų priežastį ir gydymo būdus. Sulaukus paskirtų tyrimų rezultatų, šeimos gydytojas nusprendžia ar gastroenterologo konsultacija yra sekanti stotelė norint pasveikti.
Kas iš tiesų yra gastroenterologas?
Daugelis mūsų, galvodami apie žmogaus virškinimo sistemą ir gastroenterologiją, apsiriboja tik skrandžiu ir žarnynu. Vis dėlto, tiesa yra tokia, kad gastroenterologo specialybė apima stemplės, skrandžio, plonojo bei storojo žarnyno, kasos, tulžies pūslės, tulžies latakų, kepenų funkcijos sutrikimų ir ligų diagnostiką bei gydymą. Kadangi vis daugiau mokslinių tyrimų nustato neabejotiną žmogaus sveikatos sąsają su žarnyno mikrofloros pokyčiais, mikrobiotos disbalanso sutrikimai taip pat tampa viena iš gastroenterologų veiklos sričių.
Ligos, kurias gydo gastroenterologas
Dažniausiai gastroenterologų diagnozuojamos ir gydomos ligos bei sutrikimai:
- Dirgliosios žarnos sindromas (IBS)
- Celiakija (gliuteno netoleravimas)
- Uždegiminės žarnų ligos (opinis kolitas, Krono liga)
- Tulžies pūslės ligos (akmenligė, polipai, diskinezija)
- Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)
- Hemorojus, išangės įplėša
- Virškinamojo trakto polipai
- Opaligė (stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos opos)
- Ūminis ir lėtinis kasos uždegimas
Galime išskirti šešias situacijas, dėl kurių turėtumėte apsvarstyti galimybę pasikonsultuoti su gydytoju gastroenterologu:
1. Pakitęs tuštinimasis
Vidurių užkietėjimas. Jei per savaitę tuštinatės mažiau nei tris kartus, tai gali būti ne tik paties žarnyno veiklos sutrikimo, bet ir neurologinių, endokrininių ar mikrobiotos disbalanso sukeltų problemų išraiška. Taip pat vidurių užkietėjimą gali sąlygoti netinkama mityba, mažas skaidulingo maisto bei vandens vartojimas. Gastroenterologas gali padėti nustatyti, kuri iš priežasčių sukelia vidurių užkietėjimą Jūsų atveju.
Viduriavimas (diarėja). Tai dažnas tuštinimasis vandeningomis, skystos konsistencijos išmatomis tris ar daugiau kartų vienos dienos eigoje. Šį sutrikimą patiria daugelis žmonių kelis kartus per metus ar dažniau. Viduriavimas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūmus viduriavimas dažnai trunka vieną ar dvi dienas, o lėtinis – gali užsitęsti ir keletą mėnesių.
2. Kraujavimas
Kraujo išmatose priežastys gali būti kelios. Dažniausios priežastys yra hemorojus, išangės įplėša, žarnyno infekcija ar uždegiminė žarnų liga. Kraujo pastebėjimas taip pat gali būti ir vėžio simptomas, ypatingai vyresniems nei 50 m. ar rizikos veiksnių turinties asmenims (ilgas rūkymo stažas, pirmos eilės giminaičiai sirgo vėžiu, didelis raudonos mėsos vartojimas).
3. Dažnas rėmuo
Kas yra rėmuo yra patyrę daugelis žmonių. Svarbu suprasti, kad kartais pasireiškiantis rėmuo neturėtų kelti susirūpinimo. Tačiau jeigu rėmuo yra jaučiamas nuolat, yra dažnas poreikis vartoti antiacidinius vaistus, neturėtumėte numoti ranka ir galvoti, kad „tikriausiai taip ir turi būti“, kad tai norma. Dažnas rėmuo gali būti gastrito, opaligės, disbakteriozės, kandidozės, skrandžio išvaržos požymis. Jei rėmenį lydi vienas iš alermo simptomų – rijimo sutrikimas, maisto strigimas ar skausmingas rijimas, turėtumėte nedelsdami kreiptis pas gastroenterologą, nes tai gali būti vėžio požymis. Diagnozavus refliuksą paskiriamas gydymas, retesniais atvejais esant skrandžio išvaržai, gali būti rekomenduojamas net operacinis gydymas.
4. Jums yra daugiau nei 50 metų
Kiekvienam žmogui virš 50 metų, rekomenduojama dalyvauti prevencinėje kolorektalinio (storosios žarnos) vėžio patikros programoje ir atlikti kolonoskopiją net ir nejaučiant jokių simptomų. Kolorektalinis vėžys yra viena iš 5 dažniausiai pasitaikančių vėžio lokalizacijų Lietuvoje. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 1400 naujų šios ligos atvejų, per metus nuo jos miršta daugiau kaip 800 žmonių.
Primename, kad programinės kolonoskopijos (50-75 m. amžiaus pacientams, kuriems teigiamas IFOBt tyrimas) su šeimos gydytojo siuntimu, atliekamos nemokamai.
5. Pilvo skausmai ir pūtimas
Retkarčiais jaučiamas nedidelis pilvo skausmas ar pilvo pūtimas neturėtų būti priežastis aplankyti gydytoją. Tačiau jei pilvo skausmas ar pilvo pūtimas atsiranda beveik po kiekvieno valgymo, kartu lydi pykinimas ar skausmingas tuštinimąsis, būtinai praneškite gydytojui apie šiuos simptomus. Tokiais atvejais šeimos gydytojas nusprendžia, ar nukreipti jus pas gastroenterologą atlikti detalesnius tyrimus.
6. Skausmingas rijimas (odinofagija) ar maisto strigimas (disfagija)
Tam tikri virškinimo sistemos sutrikimai gali sukelti rijimo sunkumą ar negalėjimą nuryti maisto ar net skysčių. Jei jaučiate dažną stemplės skausmą ir sunkumą ryti, arba, jeigu laikui bėgant rijimas vis sunkėja, apsilankykite pas gydytoją gastroenterologą. Tokiais atvejais reikia atlikti endoskopinį stempės bei skrandžio tyrimą (gastroskopiją), kad būtų patikslinta nusiskundimų priežastis.
Ką daryti, jeigu mano mieste nėra gastroenterologo?
Suprantame, kad gyvenant regionuose, tolimesniuose miesteliuose ar užsienyje, netoliese gali nebūti patikimo gastroenterologo. Tokiu atveju, norint pasikonsultuoti su gydytoju, reikia važiuoti ne mažą atstumą, o tai padaryti gali būti sunku, ypač jeigu patys nevairuojate. Pacientams, kurie susiduria su tokiomis problemomis arba tiems, kurie tiesiog nori sutaupyti laiko, pradėjome teikti nuotolines gastroenterologo konsultacijas. Šis konsultacijos būdas tampa vis populiaresnis ir yra rekomenduojamas ne tik pacientų, išbandžiusių nuotolinę konsultaciją, bet ir pačių gydytojų.
Jei galvojate ar verta rinktis gydytojo specialisto pagalbą, prisiminkite, kad gastroenterologai yra specialiai apmokyti gydyti sudėtingas virškinimo sistemos ligas (pavyzdžiui, uždegimines žarnų ligas, dirgliosios žarnos sindromą, opaligę ar SIBO) ir visada yra pasiruošę Jums padėti.