Gastroskopija – tyrimas, kurio metu plonas, lankstus vamzdelis, vadinamas endoskopu, naudojamas apžiūrėti stemplės, skrandžio ir pradinės plonosios žarnos (vadinamos dvylikapiršte) dalies vidų.
Vamzdelio gale yra švieselė ir aukštos raiškos kamera, perduodanti stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos vaizdus į monitorių, kurį mato gydytojas gastroenterologos/endoskopotuojas.
- Kuo gastroskopija yra naudinga?
- Kaip pasiruošti gastroskopijai?
- Kokios yra rizikos?
- Procedūros eiga
- Diagnozės nustatymas
- Po procedūros
- Kada kreiptis į gydytoją?
Kuo gastroskopija yra naudinga?
Gastroskopija gali būti taikoma dėl kelių priežasčių:
- Siekiant nustatyti tokių simptomų, kaip rijimo sutrikimas (disfagija) ar ūmus/nuolatinis pilvo skausmas priežastį.
- Norint diagnozuoti tokias ligas kaip skrandžio opos ar gastroezofaginio refliukso liga (GORD).
- Kaip gydomoji procedūra: stabdyti kraujavimą iš skrandžio ar dvylikapirštės opos, šalinti svetimkūnius iš stempės ar skrandžio, šalinti polipus ar nedidelius prevėžinius pakitimus.
Taigi gastroskopiją galima skirstyti į diagnostinę, kai atliekama norint nustatyti simptomų priežastis ar patvirtinti diagnozę, ir gydomąją, kai veiksmai atliekami siekiant likviduoti jau žinomos ligos simptomus ar komplikacijas.
Nors tai yra saugi procedūra, trunkanti vos 5-15 min., pacientams yra itin svarbu žinoti kaip pasiruošti gastroskopijai, kad ji praeitų kuo lengviau.
Kaip pasiruošti gastroskopijai?
Jus konsultuojantis gydytojas gastroenterologas ar šeimos gydytojas įspės, ar turite iš anksto nutraukti kokių nors vaistų vartojimą ruošiantis gastroskopijai. Gydytojas – taip pat žmogus, todėl jei pamiršo paklausti, būtinai pasidomėkite patys.
Prieš gastroskopiją Jums gali būti rekomenduota nutraukti vaistų, vadinamų protonų siurblių inhibitoriais (pvz.: omeprazolis), vartojimą. Ši rekomendacija taikoma dėl tikslesnės H.pylori diagnostikos, kuomet imama biopsija ureazės testui.
Taip pat, jeigu vartojate kokį nors vaistą iš žemiau pateiktų grupių, prieš vizitą turėtumėte pasitarti su gydytoju gastroenteorologu/endoskopuotoju ar savo šeimos gydytoju dėl gydymo korekcijos:
- Vaistai, skirti gydyti diabetą, pvz.: insulinas ar metforminas.
- Kraują skystinantys vaistai (aspirinas, warfarinas, klopidogrelis ir kiti naujieji antiagregantai).
Kad tyrimas būtų informatyvus ir įmanomas, privaloma sąlyga – tuščias jūsų skrandis. Tada gastroenterologas/endoskopotuojas gali aiškiai matyti visas tiriamas sritis. Įprastai Jūsų bus paprašyta nieko nevalgyti 6–8 valandas ir nevartoti skysčių 2–3 valandas prieš procedūrą. 8 valandų badavimo intervalas skirtas todėl, kad per tiek laiko fiziologiškai maistas nustumiamas tolyn į žarnyną ir skrandis tampa tuščias. 2-3 valandas nevartoti skysčių rekomenduojama siekiant sumažinti užspringimo ir aspiracijos (skysčių ar maisto patekimo į kvėpavimo takus) riziką, ypatingai kai taikoma anestezija.
Kokios yra rizikos?
Nors gastroskopija yra saugi procedūra, tačiau kaip ir visų invazinių medicininių procedūrų metu, galimos ir komplikacijos.
Pateikiamos galimos komplikacijos:
- Šalutinė ar alerginė reakcija į sedacijai/anestezijai naudojamus vaistus, kuomet gali pasireikšti kvėpavimo, širdies ritmo ir kraujospūdžio sutrikimai.
- Imant biopsiją gali atsirasti kraujavimas iš mėginio ėmimo vietos. Labai reta komplikacija, dažniausiai įvyksta dėl kraują skystinančių vaistų vartojimo ar krešumo sistemos sutrikimų (pvz.: hemofilijos).
- Stemplės, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinės plyšimas (perforacija). Viena grėsmingiausių galimų komplikacijų. Visa laimė, kad diagnostinių gastroskopijų metu pasitaiko itin retai.
Procedūros eiga
Gastroskopija dažniausiai užtrunka 5-15 minučių. Procedūra gali trukti ilgiau jeigu yra atliekama gydymo tikslais.
Procedūrą įprastai atlieka gastroenterologas/endoskopuotojas (sveikatos priežiūros specialistas, kurio specializacija yra virškinamojo trakto ligų diagnostika, tame tarpe ir endoskopijų atlikimas), o jam padeda slaugytoja. Tiek slaugytoja, tiek gydytojas prieš procedūrą Jums atsakys į visus rūpimus klausimus (jei iš streso nepamiršite paklausti). Dažniausiai užduodamus klausimus galite rasti kitame mūsų straipsnyje: Kokius klausimus užduoti Gastroenterologui?
Gerklės apraminimui (vietinei anestezijai) yra naudojamas lidokaino turintis aerozolis (purškalas). Jei Jums yra anksčiau pasireiškusi alerginė reakcija lidokainui – būtinai apie tai informuokite gydytoją ar slaugytoją.
Jau registracijos gastroskopijai ar konsultacijos su gydytoju gastroenterologu/endoskopuotoju metu būsite informuoti apie sedacijos/anestezijos taikymo galimybę. Pagal savo ankstesnes patirtis (ar draugų bei kaimynų patarimus), nuspręsite už ar prieš.
Mažiems vaikams retai kada indikuotina gastroskopija, tačiau apsisprendus ją atlikti, rekomenduojama taikyti sedaciją/anesteziją dėl mažųjų savikontrolės stokos.
Raminamieji vaistai taikant sedaciją padaro Jus mieguistais, labiau atsipalaiduojate procedūros metu, mažiau kreipiate dėmesį į nemalonius pojūčius, o neretai juos tiesiog pamirštate (vaistų poveikio šalutinis efektas). Taikant anesteziją – Jūs pilnai miegate. Šios procedūros metu dalyvauja gydytojas anesteziologas, kad būtų užtikrinamas Jūsų saugumas. Daugeliui gastroskopija praeina sklandžiai ir be vaistų pagalbos, tačiau ypatingai jautriems žmonėms, kurie procedūros metu negali sulaikyti oro, labai blogai toleruoja tyrimą, ar tiems, kurie paniškai bijo – sedacija/anestezija tampa tikra pagalba tiek pacientui, tiek gydytojui.
Kadangi vaistų poveikis jaučiasi dar kurį laiką po procedūros, griežtai rekomenduojama, kad iš gydymo įstaigos Jus pasiimtų lydintis asmuo ir su Jumis praleistų artimiausias 24 valandas. Šiuo laikotarpiu negalėsite nei dirbti, nei vairuoti. Nors gali atrodyti, kad jaučiatės puikiai ir galite viską pats (kaip ir girtam žmogui atrodo, kad „jūra iki kelių“), tačiau reakcijos laikas būna gerokai sulėtėjęs, todėl ne tik dėl pačių, bet ir kitų žmonių saugumo būtina laikytis rekomendacijų.
Prieš pradedant procedūrą, Jūsų bus paprašyta nusiimti akinius ir, jei turite, išsiimti dantų protezus.
Jūsų paprašys atsigulti ant kairiojo šono ir paaiškins, kaip taisyklingai kvėpuoti tyrimo metu. Klausant ką sako slaugytoja ar gydytojas, bus lengviau save kontroliuoti, todėl nemalonių pojūčių bus mažiau. Paprašius sukąsti specialų kandiklį, endoskopuotojas įves endoskopą pro gerklę į stemplę ir paeiliui į skrandį bei dvylikapirštę žarną. Viso tyrimo metu bus pučiamas oras, tam, kad išsipūstų subliuškę spindžiai ir apžiūra taptų informatyvi. Daugeliui žmonių nemaloniausia dalis būna endoskopo įvedimas pro gerklę, todėl, kad procesas būtų sklandesnis, gydytojas gali Jūsų paprašyti atlikti rijimo veiksmą (šio veiksmo metu atsiveria viršutinis stemplės raukas ir endoskopas lengviau patenka į stemplę). Tolimesnė tyrimo dalis malonumo neteikia, tačiau toleruojama lengviau.
Diagnozės nustatymas
Tyrimo metu detaliai įvertinama stemplė, stemplės/skrandžio jungties vieta, visas skrandis bei dvylikapirštė žarna.
Kai gydytojas pastebi gleivinės pakitimus, tokius kaip erozijos, opos, polipai, augliai, yra paimami audinio mėginiai (biopsijos) ir siunčiamos į laboratoriją ištirti mikroskopu. Biopsijos metu paprastai žmogus nieko nejaučia, tik kartais gali jaustis švelnus „gnybtelėjimas“.
Po procedūros
Jei netaikoma sedacija/anestezija, iš karto po tyrimo pratęsite konsultaciją su gydytoju, aptarsite rastus pakitimus ir tolimesnę tyrimų ar gydymo taktiką.
Jei sedacija/anestezija taikoma, keliasdešimt minučių turėsite ramiai pagulėti, kol praeis vaistų poveikis. Vėliau pratęsite konsultaciją su gydytoju.
Net jeigu jaučiatės budrūs, raminamieji vaistai Jūsų kraujyje gali išlikti 24 valandas, tad Jums netikėtai gali užeiti mieguistumas.
Per tą laiką jūs neturėtumėte:
- Vairuoti
- Eksploatuoti sunkiąją techniką
- Gerti alkoholį
- Vartoti migdomuosius
- Eiti į darbą
- Pasirašyti sutartis ar teisinius dokumentus
- Būti atsakingam už mažus vaikus
Jei vaistų poveikis užtrunka ir konsultuojantis gydytojas mato, kad tęsti konsultaciją dėl Jūsų prastos koordinacijos neprasminga, su Jumis bus susisiekta kitą dieną ir aptarti gastroskopijos rezultatai bei tolimesni veiksmai.
Kada kreiptis į gydytoją?
Vieną ar porą dienų po gastroskopijos Jums gali skaudėti gerklę arba galite jausti diskomfortą/nemalonumą skrandžio projekcijoje. Tokie lengvi negalavimai yra normalūs.
Nedelsdami turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją, Jums gastroskopiją atlikusį gastroenterologą/endoskopotuoją ar skubios pagalbos skyrių, jeigu pasireiškia vienas iš šių simptomų:
- Stiprus krūtinės ar pilvo skausmas
- Tuštinimasis juodos spalvos išmatomis (melena, kraujavimo požymis)
- Nuolatinis vėmimas arba vėmimas krauju
- Dusulys
- Aukšta temperatūra (38°C ir daugiau)
Jei Jums reikalinga profesionali gastroenterologo/endoskopuotojo konsultacija ar gastroskopija, susisiekite su mumis.