Disfagija: simptomai, priežastys, gydymas

Disfagija yra rijimo sutrikimas, kai sergančiajam tampa sunku nuryti skystą ar kietą maistą. Kartais pacientai taip pat jaučia didelį diskomfortą ar net skausmą. Kai kuriais, sunkesniais atvejais, nuryti maistą tampa neįmanoma.

Retkarčiais pasunkėjęs rijimas, gali atsirasti valgant per greitai arba nepakankamai gerai sukramtant maistą. Dėl to jaudintis nereikėtų. Tačiau nuolat pasikartojanti disfagija gali reikšti rimtą sveikatos sutrikimą.

Disfagija gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau ji dažnesnė vyresnio amžiaus žmonėms. Rijimo problemų priežastys skiriasi, tad ir gydymas yra pritaikomas atsižvelgus į sutrikimą sukeliančius veiksnius.

Disfagijos Simptomai

Su disfagija susiję požymiai ir simptomai gali būti:

  • Skausmas rijimo metu (odinofagija)
  • Nesugebėjimas nuryti
  • Jausmas, kad maistas užstringa gerklėje, krūtinėje ar už krūtinkaulio.
  • Užkimimas
  • Dažnas rėmuo
  • Maisto ar skrandžio rūgšties patekimas į gerklę
  • Netikėtas svorio kritimas
  • Kosulys ryjant
  • Poreikis maistą kramtyti ilgiau nei įprastai, valgyti mažesniais gabalėliais arba vengti tam tikrų maisto produktų dėl maisto užstrigimo ar užspringimo baimės

Kada kreiptis į gydytoją

Kreipkitės į savo gydytoją, jeigu jaučiate, kad kartojasi arba dažnėja apsunkintas rijimas ar springimas. Ypatingai dėmesį atkreipti turėtumėte jeigu disfagiją lydi svorio kritimas, maisto atpylimas ar vėmimas.

Jei kliūtis trukdo kvėpuoti, nedelsdami kreipkitės pagalbos. Jei negalite nuryti, nes jaučiate, kad maistas įstrigo gerklėje ar krūtinėje, keliaukite į artimiausią skubios pagalbos skyrių.

Priežastys

Rijimas yra sudėtingas procesas, todėl jam trukdyti gali daugybė skirtingų veiksnių. Žemiau pateikiamos dažniausios disfagijos priežastys.

Achalazija. Tai gėrybinis apatinio stemplės rauko (sfinkterio) raumeninio sluoksnio išvešėjimas, kurio pasekoje sutrinka maisto patekimas į skrandį. Dažniausiai tai vyresnių žmonių liga. Retesniais atvejais gali pasireikšti ir jauniems asmenims. Ši būklė vystosi palaipsniui, pradžioje atsiranda kieto maisto apsunkintas rijimas, vėliau progresuoja, kol galiausiai žmogus nebegali nuryti net skysčių.

Difuzinis spazmas. Ši būklė sukelia kelis aukšto slėgio, blogai koordinuotus stemplės susitraukimus, paprastai po to, kai nurijote. Difuzinis spazmas paveikia visos stemplės sienelių raumenis.

Stemplės susiaurėjimas. Susiaurėjęs stemplės spindis (striktūra) gali būti gėrybinis, sukeltas ilgai trunkančios ir negydytos gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), ir piktybinis, sukeltas naviko, kuris palaipsniui uždaro spindį.

Svetimkūniai. Kartais maistas gali iš dalies užblokuoti gerklę ar stemplę. Vyresniems žmonėms, nešiojantiems dantų protezus ir žmonėms, kuriems yra sunkiau sukramtyti maistą, tikimybė, kad maisto kąsnis užstrigs gerklėje ar stemplėje, yra didesnė.

GERL. Skrandžio rūgštis, nuolat patekdama į stemplę, gali pažeisti stemplės audinius, sukelti uždegimą ar randinio audinio formavimąsi. Tai gali susiaurinti apatinę stemplės dalį bei sąlygoti spazmus ir disfagiją.

Zenker divertikulas. Tai viršutinėje stemplės dalyje atsirandantis divertikulas, kuris trikdo rijimą ir gali sukelti disfagiją.

Spindulinė terapija. Šis vėžio gydymo metodas, taikomas stemplės zonoje, gali sukelti stemplės uždegimą ir randus.

Disfagijos rizikos faktoriai

Amžius. Disfagija nėra laikoma įprastu senėjimo požymiu, tačiau dėl  didesnės tam tikrų būklių, tokių kaip insultas ar Parkinsono liga, pavojaus, vyresniems žmonėms yra didesnė rijimo sutrikimų rizika.

Rūkymas. Įvairių sričių, ne išimtis ir stemplės, vėžio rizikos veiksnys.

Alkoholis. Gausus alkoholinių gėrimų vartojimas didina stemplės vėžio riziką.

Ilgalaikis ir negydomas GERL.

Kiti sveikatos sutrikimai. Žmonės, turintys tam tikrų neurologinių ar nervų sistemos sutrikimų, dažniau patiria ir rijimo sunkumų.

Komplikacijos

Nepakankama mityba, svorio kritimas ir dehidratacija. Disfagija gali apsunkinti reikalingų maisto medžiagų ir skysčių pasisavinimą.

Aspiracinė pneumonija. Maistas ar skystis, patekęs į kvėpavimo takus, bandant nuryti, gali sukelti aspiracinę pneumoniją. Tai rimta ir gyvybei pavojinga komplikacija.

Užspringimas. Jei maisto kąsnis visiškai užblokuoja kvėpavimo takus ir nelaimės vietoje nėra nė vieno žmogaus, galinčio atlikti sėkmingą Heimlicho manevrą, užspringęs žmogus gali mirti.

Prevencija

  • Nerūkyti
  • Sveikai gyventi
  • Valgyti lėtai ir gerai sukramtyti maistą
  • Laiku diagnozuoti GERL ir veiksmingai gydyti

Kaip gydyti disfagiją?

Disfagijos gydymo būdas priklauso nuo rijimo sutrikimo priežasties.

Endoskopinis stemplės išplėtimas. Jeigu jums nustatyta achalazija ar GERL sukelta striktūra, gali būti taikomas endoskopinis plėtimas specialiu balionėliu ar specialiais bužais.

Chirurgija. Dėl stemplės naviko, achalazijos ar ryklės-stemplės divertikulo dažniausiai pasirenkamas operacinis gydymo kelias.

Vaistai. Rijimo sunkumus, susijusius su GERL, galima gydyti vartojant rūgštį slopinančius vaistus. Šiuos vaistus gali tekti vartoti ir ilgesnį laiką. Jei sergate eozinofiliniu ezofagitu, skiriami hormoniniai vaistai. Jei sutrikusi stemplės motorika, gali padėti lygiųjų raumenų spazmus sumažinantys medikamentai.

Maitinimas per vamzdelį. Sunkiais disfagijos atvejais gali prireikti įvesti ploną maitinimo vamzdelį (zondą) į skrandį ir per jį maitinti specialiais subalansuotais mišiniais.

 

Disfagija yra vienas iš virškinimo sistemos sutrikimo alermo simptomų. Įspėkite savo gydytoją apie visus rijimo sunkumus bei GERL simptomus, kuriuos patiriate. Jeigu jaučiate disfagijos simptomus ir norite pasinaudoti gastroenterologo konsultacija – susisiekite su mumis.

Gastroenterologo konsultacija