Kaip padėti sau namų sąlygomis jaučiant pilvo pūtimą?

Dažnas raugėjimas erzina, bet dažniausiai tai nėra ligos požymis. Kreiptis į gydytoją reikėtų, jeigu negalite sulaikyti išeinančių dujų, taip pat jeigu skauda krutinę arba raugėjant pasireiškia ir kiti nemalonūs simptomai, tokie kaip pilvo pūtimas, rėmuo, nepaaiškinamas svorio kritimas ar pasikeitusi žarnyno veikla. Taip pat pasakykite gydytojui, jeigu dažnai pradėjote raugėti, nors mitybos nepakeitėte, jeigu viduriuojate ir pučia pilvą.

Pūtimą skatinantys produktai

Kai kurie produktai skatina dujas kauptis organizme. Jeigu kaupiasi dujos – venkite pupų, kopūstų, selenų, žiedinių kopūstų, brokolių, svogūnų, slyvų, razinų ir Briuselio kopūstų. Taip pat į šį sąrašą galite įtraukti ir kiaušinius, nes tryniuose esanti siera prisideda prie blogo dujų kvapo.

Jei dažnai vartojate ankštinius augalus savo racione, prieš virdami pupas ir žirnius per naktį juos pamirkykite. Kita dieną užpilkite šaltu vandeniu, paskui virdami įpilkite naujo vandens. Norint, kad nekamuotų dujos, pupas geriau ne virti, o kepti garų puode.

Jeigu valgote skaidulinį maistą, valgykite jo po nedaug. Skaidulos yra puikus geros sveikatos šaltinis, tačiau jeigu iš karto pradėsite jų valgyti daug, sustiprės pilvo pūtimas.

Nevartokite becukrių saldainių ir kramtomosios gumos, kurių sudėtyje yra saldiklių, tokių kaip sorbitolis, ksilitolis ar manitolis. Jūsų organizmui bus sunku juos suvirškinti ir kai jie pasieks gaubtinę žarną, joje esančios bakterijos jais maitinsis ir gaminsis dujos.

Mažiau vartokite fruktozės – cukraus, esančio meduje, vaisiuose ir vaisių sultyse. Kaip ir kitus saldiklius, fruktozę sunku suvirškinti, todėl ji lieka gaubtinėje žarnoje, kur ja maitinasi bakterijos ir gaminasi dujos. Vis dėlto vaisius reikia valgyti, tačiau mažiau vartokite vaisių sulčių ir medaus.

Maisto priedai. Atidžiai peržiūrėkite perkamo maisto sudėtis. Konservantai (E200-E299) gali paskatinti pilvo pūtimo jausmą, blogą kvapą ar net galvos svaigimą. Patekę į žarnyną jie stabdo mikroorganizmų veiklą ir sutrikdo mikroflorą, taigi gali pakenkti virškinimui, bei imuninei sistemai. Labiausiai vengtinas E220. Jis skatina dujų išsiskyrimą žarnyne, gali suardyti dalį vitaminų, sukelti kvėpavimo problemų astma sergantiems žmonėms. Kai kuriems žmonėms gali sukelti skrandžio pažeidimus, galvos skausmus ir svaigimą.

Virškinimui padedantys augalai

Skaniai kvepiančios krapų sėklos nuo seno vartojamos pūtimui mažinti ir virškinimui gerinti. Šių smulkučių sėklų galima rasti kai kuriuose Indijos prieskonių parduotuvėse. Taip pat padeda kmynų, anyžių ar salierų sėklos. Jeigu po valgio sukramtysite pusę arbatinio šaukštelio šių sėklų – neraugėsite ir virškinimo trakte nesusidarys dujos. Visų jų galima nusipirkti daugelio didžiųjų prekybos centrų prieskonių skyriuose. Taip pat galima pasidaryti antpilą. Vieną valgomąjį šaukštą sėklų užpilti stikline verdančio vandens ir palikti uždarame inde, atvėsinti, nukošti ir gerti po 2-3 šaukštus antpilo, 5-6 kartus dienoje prieš valgį (vaikams po 1 arbatinį šaukštelį).

Imbieras. Jo galite nusipirkti įvairiu pavidalu – išsiaiškinkite, kuris geriausiai tinka jums. Išgerkite 100 mg kapsulę du ar tris kartus per dieną arba 30 lašų tinktūros prieš valgydami. Arba suvalgykite šviežios imbiero šaknies griežinėlį (dėl aštrumo ne visiems gali būti priimtina). Galite po valgio išgerti ir skanios arbatos. Smulkiai sutrinkite arbatinį šaukštelį šviežios imbiero šaknies, užpilkite puodeliu verdančio vandens ir palaikykite penkias minutes. Perkoškite ir prieš gerdami leiskite truputį atvėsti. Arbata skatina virškinimą, todėl maistas nesusilaiko žarnyne ir mažiau kaupiasi dujos. Taip pat prekybos centruose galima nusipirkti imbierinės arbatos pakeliais.

Pipirmėtės taip pat gerina virškinimą ir mažina dujų kaupimąsi. Vaistažolių galima nusipirkti pakeliais arba galite vieną ar du arbatinius šaukštelius džiovintų lapų suberti į puodelį verdančio vandens ir palaikyti penkias minutes, paskui perkošti. Šią arbatą gerkite tris ar keturis kartus per dieną (įspėjimas: pipirmėčių nevartokite, jeigu sergate gastroezofaginiu refliuksu, kitaip tariant, jei ėda rėmuo).

Ramunėlių arbata nuo seno naudojama liaudies priemonė skrandžio skausmui malšinti, taip pat ji mažina ir dujų kaupimąsi. Parduodama pakeliais prekybos centruose ir sveiko maisto parduotuvėse.

Vidurių pūtimui mažinti senovės medicinoje buvo naudojami morkų sėklų milteliai. 1g sėklų miltelių kartu išmaišyti stiklinėje vandens, gerti 3 kartus per dieną.

Kardamonų arbata padeda geriau suvirškinti maistą, todėl pavalgius mažiau susidarys dujų. Arbatinį saukštelį kardamono užpilkite verdančiu vandeniu, palaikykite keletą minučių ir prieš geriant nukoškite.

Pagalba jaučiant skausmus dėl pilvo pūtimo

Susirieskite. Jeigu kamuoja skausmingi pilvo spazmai, raskite vietelę, kurioje galėtumėte keletą minučių pagulėti. Atsigulkite ant nugaros ir kelius pritraukite prie krūtinės. Galite atsiklaupti ant lovos taip, kad galva būtų nuleista, o užpakalis pakeltas. Abi šios padėtys leis lengviau išeiti dujoms, todėl pasijusite geriau.

Puiki priemonė nuo dujų kaupimosi – vaikščiojimas. Lengva fizinė veikla skatina žarnyno veiklą.

Neįtartini veiksniai, skatinantys dujų kaupimąsi

Ne visuomet dujas virškinimo sistemoje kauptis paskatina tai, ką valgote. Dėl netinkamų protezų gali būti apsunkintas kramtymas, todėl daugiau nuryjama oro. Jeigu nešiojate protezus, įsitikinkite, kad jie jums tinka.

Taip pat papildomo oro galite nuryti, jeigu varva nosis – peršalus ar dėl alergijos.

Kai kuriems žmonėms kalcio papildai, kurių sudėtyje yra kalcio karbonato, skrandyje paskatina anglies dioksido susidarymą. Jeigu vartojate kalcį, pasirinkite kitokią jo formą, pavyzdžiui, kalcio citratą.

Pasitikrinkite ar sąmoningai neryjate oro, kad atsirūgtumėte. Taip galite nuryti daugiau oro negu išleidžiate ir paskatinti ydingą rijimo ir raugėjimo ciklą. Kartais tai virsta nesąmoningu įpročiu. Stebėkite save, ar to nedarote. Jeigu taip, liaukitės.

Raugėti skatina spaudimas į diafragmą. Jeigu nešiojate aptemptas kelnes ar sukneles – juos reikia atpalaiduoti. Taip pat trukdo ir aptempiantys apatiniai drabužiai.

Kad mažiau nurytumėte oro, kuris patenka į skrandį, negerkite per šiaudelį, nekramtykite išsižioję. Atsisakykite putojančių gėrimų. Valgykite lėtai ir gerai sukramtykite, nes dideli maisto gabalai ilgiau apsunkina virškinimą, ilgiau susilaiko virškinamajame trakte, skatina rūgimo ir puvimo procesą, o per tai padidėjus dujų išsiskyrimą.

Taip pat atsisakykite cigaretės. Rūkymas ne tik trikdo viso virškinamojo trakto veiklą, bet rūkymo proceso metu daugiau oro patenka ir į skrandį.

Straipsnį paruošė bendrosios praktikos slaugytoja Rugilė Bankevičiūtė.