Dirgliosios žarnos sindromu (DŽS) visame pasaulyje serga 6–18% žmonių. Esminis DŽS simptomas – pilvo skausmas, kurį lydi pakitęs tuštinimasis (viduriavimas, vidurių užkietėjimas arba abu kartu).
Nesubalansuota ar netinkama mityba, stresas, prasta miego kokybė ir žarnyno bakterijų pokyčiai gali sukelti bei suaktyvinti šios ligos simptomus.
Vis dėlto, kiekvienam pacientui šie simptomai pasireiškia skirtingai, todėl sunku įvardyti konkretų maistą ar stresą sukeliančius veiksnius, kurių turėtų vengti visi, turintys šį sutrikimą.
Šiame straipsnyje apžvelgsime dažniausiai pasitaikančius DŽS simptomus ir patarsime, ką daryti, jei įtariate, kad turite šį sindromą.
Turinys
Skausmas
Pilvo skausmas yra dažniausias simptomas ir pagrindinis diagnozės kriterijus.
Paprastai, jūsų žarnynas ir smegenys veikdamos kartu kontroliuoja visą virškinimo procesą. Tai vyksta per hormonus, įnervaciją ir signalus, kuriuos skleidžia bakterijos, gyvenančios jūsų žarnyne.
Pacientams, turintiems DŽS, šie smegenų ir žarnyno bendradarbiavimo signalai iškraipomi, todėl virškinimo trakto raumenys sukelia nekoordinuotą žarnyno veikalą, spazmus ir skausą pilve.
Skausmas dažniausiai pasireiškia pilvo apačioje arba visame pilve. Rečiau lokalizuojasi tik viršutinėje pilvo dalyje. Simptomai paprastai aprimsta pasituštinus.
Mitybos pokyčiai, tokie kaip sumažintas suvartojamų angliavandenių kiekis maisto racione, gali numalšinti skausmą ir kitus susijusius simptomus.
Gydymo būdai apima ir natūralius produktus, tokius kaip žarnyno relaksantai, pavyzdžiui pipirmėtės aliejus, taip pat kognityvinio elgesio terapija ar hipnoterapija.
Jeigu simptomai nereaguoja į natūralius metodus, rekomenduotina pasikonsultuoti su gastroenterologu dėl virškinamoja trakto ištyrimo, kitų galimų priežasčių nustatymo ar atmetimo, bei gydymo plano sudarymo.
Susisiekti su gastroenterologu
Viduriavimas
Viduriavimas yra vienas iš trijų pagrindinių DŽS simptomų. Maždaug trečdalis pacientų, turinčių DŽS, patiria šį nemalonumą.
Tyrimas, kuriame dalyvavo 200 suaugusiųjų, parodė, kad sindromą turintys asmenys vidutiniškai per savaitę tuštinosi 12 kartų, o tai yra dukart daugiau nei žmonėms, nesergantiems DŽS.
Netikėtas, staigus noras tuštintis DŽS turintiems asmenims tampa dar vienu streso šaltiniu, dėl kurio, jie ima vengti kai kurių socialinių situacijų bei lankytis viešose vietose.
Vidurių užkietėjimas
Nors atrodo, kad tai prieštarauja prieš tai aprašytam simptomui, tačiau vidurių užkietėjimas yra netgi dar dažniau pasitaikantis DŽS požymis, kuris vargina beveik 50% pacientų.
Pakitęs smegenų ir žarnyno „bendravimas“ gali pagreitinti arba sulėtinti įprastą žarnų turinio judėjimo laiką. Sulėtėjus tranzito laikui, absorbuojama daugiau vandens, todėl išmatos sunkiau juda žarnynu.
Pagal PSO, vidurių užkietėjimu laikomas tuštinimasis rečiau nei 3 kartus per savaitę.
„Funkcinis“ vidurių užkietėjimas yra lėtinis vidurių užkietėjimas, kurio nesąlygoja jokia kita liga. Tai nėra susiję su DŽS ir pasitaiko itin dažnai. Funkcinis vidurių užkietėjimas skiriasi nuo DŽS vidurių užkietėjimo tuo, kad paprastai nesukelia skausmo ar kitų simptomų.
Tuo tarpu, vidurių užkietėjimas, kurį sąlygoja DŽS, yra skausmingas. Toks skausmas palengvėja pasituštinus.
Jeigu skundžiatės šiuo sutrikimu, jūs turėtumėte reguliariai mankštintis, gerti pakankamai vandens, valgyti skaidulingą maistą, vartoti probiotikus ir jei reikia vidurius laisvinančius vaistus.
Tai vidurių užkietėjimas, tai viduriavimas
Apie 20% DŽS turintiems pacientams, viduriavimas ir vidurių užkietėjimas nuolat keičia vienas kitą arba netgi pasireiškia vienu metu.
DŽS sukeltas viduriavimas ir vidurių užkietėjimas visada lydimas lėtinio, pasikartojančio pilvo skausmo.
Šis DŽS tipas yra sunkesnis nei kiti, simptomai pasireiškia dažniau ir būna intensyvesni. Mišraus DŽS simptomai kiekvienam pasireiškia skirtingai, todėl šiai būklei reikalingas individualus gydymo metodas.
Susisiekti su gastroenterologu
Pilvo pūtimas
Dėl DŽS pakitęs virškinimas, lemia didesnę dujų gamybą žarnyne, o tai gali sukelti nemalonų pilvo pūtimą. Daugelis, sergančių DŽS, pilvo pūtimą įvardija kaip vieną iš dažniausių ir labiausiai erzinančių simptomų.
Tyrime, kuriame dalyvavo 337 DŽS pacientai, 83% skundėsi pilvo pūtimu. Pilvo pūtimas dažniau pasitaikydavo moterims ir tiems, kuriems DŽS pasireiškia vidurių užkietėjimu arba vidurių užkietėjimu ir viduriavimu vienu metu.
Laktozės ir kitų FODMAP maisto produktų vengimas gali padėti sumažinti pilvo pūtimą. Pilvo pūtimą galima palengvinti ir namų sąlygomis.
Maisto netoleravimas
Beveik 70% asmenų, sergančių DŽS, teigia, kad tam tikrų maisto produktų vartojimas jiems sukelia arba pasunkina ligos simptomus.
Du trečdaliai DŽS sergančių žmonių aktyviai vengia tam tikrų maisto produktų. Kartais šiems asmenims iš maisto raciono tenka pašalinti netgi kelis produktus. Kodėl šie maisto produktai sukelia simptomus, neaišku.
Nors maistas, kuris sukelia simptomus, kiekvienam yra skirtingas, tačiau dažniausi yra dujų gamybą provokuojantys produktai, tokie kaip FODMAP, taip pat laktozė bei glitimas.
Nuovargis ir miego sutrikimai
Daugiau nei pusė žmonių, sergančių DŽS, jaučia padidėjusį nuovargį.
Vieno tyrimo metu 160 suaugusių žmonių, kuriems diagnozuotas DŽS, skundėsi nuovargiu, kuris pasireiškė dirbant, ilsintis ar bendraujant su žmonėmis.
Kitas tyrimas, kuriame dalyvavo 85 suaugusieji, parodė, kad nuovargiui didelę reikšmę turi intensyviau juntami ligos simptomai.
DŽS taip pat yra susijęs su nemiga, kuri pasireiškia sunkumu užmigti, dažnais prabudimais naktį, o rytą jaučiamu nuovargiu.
Tyrime, kuriame dalyvavo 112 suaugusių žmonių, sergančių šiuo sindromu, 13% pacientų pranešė apie blogą miego kokybę. Įdomu tai, kad prastas miegas naktį, „signalizuoja“ apie tai, kad ateinančią dieną pajusite rimtesnius virškinimo trakto simptomus.
DŽS vargina žmones ilgą laiką, todėl kiekvienas randa tinkančius metodus sau padėti: mitybos korekcija, tam tikrų produktų atsisakymas, žolelių arbatos ar ekstraktai, žalingų įpročių atsisakymas, sportas. Tačiau verta paminėti, kad tai yra funkcinis sutrikimas ir nustatomas atmetimo būdu atlikus detalius tyrimus ir neradus kitos simptomų (viduriavimo, pilvo skaumo, vidurių užkietėjimo, pilo pūtimo) priežasties. Todėl visada verta pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, o situacijai negerėjant ir su gydytoju gastroenterologu.