4 ženklai, kad jums reikalingas vaikų gastroenterologas

Vaikų gastroenterologas, tai gydytojas, besispecializuojantis vaikų virškinimo sistemos ligų ir sutrikimų diagnostikoje bei gydyme.

Palaikyti gerą virškinimo sistemos veiklą privalo kiekvienas, tačiau ypač tai yra svarbu vaikams. Subalansuota, sveika mityba yra pagrindinis veiksnys, užtikrinantis normalų vaiko vystymąsi bei augimą. Tinkama virškinimo sistemos veikla palaiko normalų vaiko svorį, augimą, fizinį bei psichinį vystymąsi.

Kaip veikia sveiko vaiko virškinimo sistema?

Gera virškinimo veikla prasideda nuo tinkamo maisto, tinkamu laiku. Vaikams tai dažniausiai reiškia 3 pagrindinius valgymus bei 2 užkandžiavimus per dieną, palaikant pakankamą išgeriamo vandens kiekį. Normali žarnyno veikla taip pat apima reguliarų tuštinimąsi, kuris gali svyruoti nuo 2-3 kartų per parą iki 2-3 kartų per savaitę, jei tik išmatos yra normaliai suformuotos, nėra skausmo tuštinimosi metu ir vaiko augimas atitinka jo amžių.

Su kokiomis virškinimo sistemos problemomis dažniausiai susiduriama vaikystėje?

Dažnai vaikus kankina virškinimo sistemos problemos, susijusios su jų amžiumi.

  • Pilvo skausmas. Tai dažna problema, kurią gali sąlygoti tiek vidurių užkietėjimas, tiek funkciniai virškinimo sistemos sutrikimai, išprovokuoti nereguliaraus valgymo ar nesubalansuotos mitybos.  Beveik ketvirtadalis apsilankymų pas vaikų gastroenterologą būna susiję su skausmu, kurį sukelia vidurių užkietėjimas. Kartais gali išsivystyti pilvo “migrena”, kai stresas provokuoja pilvo skausmus. Mažus vaikus taip pat gali varginti vidurių užkietėjimo lydimas pilvo skausmas ir diskomfortas, susijęs su mokymusi eiti ant puoduko.
  • Rėmuo. Dėl anatominių ir fiziologinių procesų kūdikiai dažnai atpylinėja, dėl ko gali pasireikšti rėmuo. Rėmuo tampa problema, kai kūdikis nebegali  pasisavinti visų jam reikalingų maisto medžiagų ir priaugti svorio. Dažniausiai rėmuo pasunkėja 4 mėnesių amžiuje ir pagerėja kūdikiui pradėjus sėdėti, apie 6-tą gyvenimo mėnesį.
  • Viduriavimas 2-3 metų vaikams. Mažiems vaikams pradėjus ragauti įvairų maistą bei gėrimus, ypač saldintus gėrimus ir sultis, dažnai atsiranda viduriavimas.

Į kokius vaiko virškinimo sistemos sutrikimus tėvai turėtų ypatingai atkreipti dėmesį?

Virškinimo sistemos sutrikimai gali pasireikšti įvairiomis formomis. Reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar vaikų gastroenterologą atsiradus šiems simptomams:

  • Viduriavimas su krauju. Jei vaikui viduriuojant pastebimas kraujas, tai gali būti infekcijos, uždegiminės žarnyno ar autoimuninės ligos požymis.
  • Labai nemalonaus, specifinio kvapo išmatos. Infekcija, bakterijos bei virusai gali sukelti žarnyno uždegimą. Vienas iš simptomų – nemalonaus, specifinio kvapo išmatos. Dažniausiai vaiko organizmas gali pats susitvarkyti su šiais nepageidaujamais “svečiais”, tačiau kartais gali prireikti gydymo antibiotikais ar kitais vaistais. Riebios, labai nemalonaus kvapo išmatos gali būti maisto medžiagų įsisavinimo sutrikimų požymis, kuris gali reikšti celiakiją arba cistinę fibrozę.
  • Vėmimas žaliu ar kraujingu skrandžio turiniu, pastovus vėmimas. Vėmimas gali rodyti prastą maisto virškinimą arba sudėtingesnius sutrikimus, tokius kaip ciklinį vėmimo sindromą ar ūminį pankreatitą. Svarbu atkreipti dėmesį į vėmimo metu išskirto skrandžio turinio spalvą, ar jame nėra maisto likučių, kurį vaikas neseniai suvalgė, ar nėra kraujo. Jei vėmimas pastovus (trunkantis ilgiau nei 1-2 dienas), jei išskirtas skrandžio turinys yra tamsiai žalios spalvos ar kraujingas, būtina kreiptis pas gydytoją.
  • Kraujingos išmatos, skausmingas, retas tuštinimasis. Jei vaikas jaučia skausmą tuštinimosi metu, tuštinasi retai, ar išmatose yra matomas kraujas, derėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją ar gydytoją gastroenterologą.

Nors kai kurios virškinimo problemos išsisprendžia pačios, kitos gali reikalauti skubios medicininės pagalbos. Kraujingos išmatos ar vėmimo metu su krauju išskirtas skrandžio turinys, gali būti rimtų sveikatos sutrikimų, tokių kaip, uždegiminės žarnyno ligos ar Helicobacter pylori sukeltų opų požymiai. O vėmimo metu išskirtas tamsiai žalios spalvos skrandžio turinys, gali būti infekcijos ar žarnyno neprainamumo požymis.

Registruotis pas vaikų gastroenterologą

Kaip vaikų gastroenterologas gali padėti jūsų vaikui?

Vaikų gastroenterologas gali nustatyti nusiskundimų priežastį, jums ir jūsų vaikui padėti valdyti tokias lėtines būkles, kaip Krono liga, uždegiminės žarnyno ligos, ciklinis vėmimo sindromas, refliuksas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas.

Related posts